2024. április 19. péntek
More

    Gerincmeszesedés – Tünetek és diagnózis 1. rész

    A spondylosis vagy gerincmeszesedés az életkor előrehaladtával mindenképpen jelentkező folyamat, a tünetek jelentkezése és súlyossága azonban egyénenként eltérő. Milyen panaszokat okozhat a spondylosis, és hogyan diagnosztizálható ez a betegség?

    A spondylosis tünetei

    30 év felett, 40 éves kor környékén szinte mindenki csigolyáin észlelhetőek a gerinccsigolyákat érintő meszesedésre jellemző elváltozások. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az észlelt elváltozások jelentős része nem okoz panaszokat, és az igazolt spondylosis-spondylarthrosis súlyossága, valamint a tünetek között nincs szoros összefüggés. A spondylosis okozta idegrendszeri károsodásokat és a panaszokat nem a csontos elváltozások mértéke, hanem azok helyzete határozza meg. A panaszok és tünetek jelentkezését, illetve fokozódását akár kisebb trauma is kiválthatja.

    A tünetek függenek az érintett gerincszakasztól, az elváltozás lokalizációjától és a kiterjedésétől.

    Nyaki gerinc spondylosisa, meszesedése esetén leggyakoribb a nyaki fájdalom, és a nyak merevvé válása. A fájdalom lehet tompa, éles vagy nyilalló jellegű is. Gyakran már kis mozgásokra is heves fájdalom jelentkezik, illetve a nyak mozgása hamar nehézkessé, merevvé válik. Esetenként a folyamatot kényszertartás kialakulása kiséri. A panaszok néhány nap vagy hét alatt általában enyhülnek, megszűnnek, de gyakran visszatérhetnek.

    Amennyiben a nyaki fájdalmak kisugároznak a vállba, lapockába és felső végtagba, úgy cervicobrachialgiáról vagy cervicobrachialgiás szindrómáról beszélünk. A nyaki panaszok tarkótájba, koponyába való sugárzása esetén cervicocephalagia szindróma áll fenn. A betegség kialakulása általában hosszabb időt vesz igénybe; gyakran több éve fennálló nyaki fájdalmak után jelentkezik a cervicobrachialgiás szindróma, melynek jellege hasonló az oldalsó nyaki sérvek okozta panaszokhoz. A meszesedés által érintett ideggyök vagy ideggyökök lefutásának megfelelően a felső végtagon, ujjakon zsibbadás, gyengeség, vér- és idegellátási zavar alakulhat ki. A folyamat gyakran több szegmentumra kiterjed, így a panaszok eloszlása nem olyan élesen elkülöníthető, mint porckorongsérv esetén. A hosszú lefolyás miatt az érintett izmokban is sokkal gyakrabban észlelhető izomsorvadás, a vázizomzat megkevesbedése.

    Amennyiben a meszesedés a gerincsatornát szűkíti, és a gerincvelőt is nyomja, úgy a gerincvelő érintettsége az elsődleges, ilyenkor spondyloticus myelopathiáról beszélünk. Ebben az esetben a legjellemzőbb tünet a felső végtagokon és alsó végtagokon kialakuló lassan, fokozatosan romló vagy időszakosan jelentkező izomgyengeség. Kezdetben esetleg csak ügyetlenség az egyetlen panasz, a finom kézmozgásokban elmaradás tapasztalható; majd az idő múlásával a panaszok rosszabbodnak. Az izomgyengeséget érzészavar, zsibbadás is kísérheti, mely inkább elmosott határú és főleg a felső végtagokat érinti.

    Amennyiben az V. és VI. nyakcsigolyák magasságában a kisízületekben jelentkezik porckopás és meszesedés, úgy a vérellátást biztosító artériák (artéria vertebralisok) kerülnek nyomás alá, és úgynevezett vertebrobasilaris szindróma alakul ki. A nyomás alatt álló ér átmérője a nyaki gerinc mozgásaikor tovább szűkül, aminek eredményeképpen migrénes jellegű fejfájásos rosszullét, átmeneti látásvesztés, kettős látás, fülzúgás jelentkezhet, valamint négyvégtagi tónusvesztés (drop attack), eszméletvesztés is kialakulhat. Ilyenkor a beteg vizsgálatakor neurológiai tüneteket általában nem lehet kimutatni.

    Háti csigolyák meszesedése esetén a fájdalom típusosan a lapockák között, a hát középvonalában jelentkezik. Mozgáskor a hátizmokban merevségérzés, a mozgástartomány beszűkülése, izomfájdalom, izommerevség a vezető tünet. A fájdalom oldalra a mellkasba, illetőleg előre a szegycsontba is kisugározhat. A fájdalom jellege szintén nem típusos, lehet nyomó, tompa, valamint szúró és nyilalló is.

    Az ágyéki gerincszakasz spondylotikus elváltozásakor a derékfájás a vezető tünet, mely este és reggel jelentkezik. Az ágyéki izomzat feszes, az izomzatban sokszor izomcsomók tapinthatók, gyakori az ágyéki izomzat tónusfokozódása és az antalgiás tartás (fájdalomkerülő kényszertartás) kialakulása is. A derékfájdalom kisugározhat a keresztcsonti- és a csípőtájékra is, lumbágó és ischiász is kialakulhat belőle.

    A témát hamarosan folytatjuk.

    Forrás: webbeteg.hu

    Ez is érdekelheti:

    Lábon jön a gerincbaj – Életmódcentrum (eletmodcentrum.hu)

    A derékfájásról – Életmódcentrum (eletmodcentrum.hu)

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!