2024. november 22. péntek
More

    Magas húgysavszint okozta problémák

    Már régóta ismert a magas húgysavszint (hyperuricaemia) és az ízületi gyulladás közötti összefüggés, mely a köszvény nevű betegségben nyilvánul meg. Arról azonban kevesebben tudnak, hogy más betegségekben is gyakorta mérhetünk magasabb húgysavszintet.

    Gyakran észlelhető hyperuricaemia elhízott, túlsúlyos, magas vérnyomásos betegeknél, magas koleszterin- vagy trigliceridszinttel rendelkezőknél, valamint a cukorbetegeknél. Ezek a fent felsorolt állapotok önmagukban is fokozzák a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de kimutatták, hogy ha ezek magas húgysavszinttel párosulnak, akkor az tovább fokozza a kedvezőtlen hatást.

    A kölcsönhatás oda-vissza igaz lehet; tehát a magas húgysavszint, illetve köszvény mellett tízszer gyakoribb a magas vérnyomás (hypertonia) kialakulása, ugyanakkor hipertónia vagy szívkoszorúér-betegségben a köszvény háromszor gyakrabban fordul elő. Az összefüggés főként azzal magyarázható, hogy magas vérnyomás és cukorbetegség esetén a vese vérellátása, érrendszere károsodik, emiatt a húgysav kiválasztása zavart szenved, felhalmozódik a szervezetünkben.

    Fontos tudnunk, hogy a húgysavnak milyen hatása van szervezetünkre. Alapvetően antioxidáns hatású, azonban egy bizonyos mértéket meghaladó szint esetén már gyulladáskeltő hatása van. Hatására fokozódik az oxigéngyökök képződése, így az érelmeszesedés kialakulásában döntő szerepe lehet.

    Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a húgysavszint és szív- és érrendszeri betegségek között jelentős összefüggés mutatható ki. Az emelkedett húgysavszint fokozott kardiovaszkuláris rizikót jelent, ugyanakkor súlyosbíthatja a már meglévő kockázatot is.

    Ha panaszokat észlel, mielőbb keresse fel orvosát!

    A magas húgysavszint kezelése

    Joggal merül fel a kérdés, hogy kell-e kezelni a magasabb húgysavszintet, ha az klinikailag panaszt nem okoz, illetve megelőzhető-e ezáltal a magas vérnyomás kialakulása? Magyarországon a húgysav képződését gátló allopurinolt használjuk első vonalbeli kezelésként az étrendi megszorítások mellett a húgysavszint csökkentésére.

    Az allopurinol kedvező hatása a szív- és érrendszeri betegségekben az igen erős antioxidáns hatásával lehet kapcsolatos. De más húgysavszintcsökkentők is forgalomban vannak már hazánkban. Bizonyos szájon át szedhető vércukorcsökkentő gyógyszer (glitazon), illetve a vérnyomáscsökkentők egy bizonyos fajtája (losartan) is fokozza a húgysav ürülését.

    Ha további információra van szüksége a húgysavcsökkentő terápiákról, keresse fel kezelőorvosát! Háziorvosi rendelésen kívül reumatológus szakorvos felkeresése javasolt.

    Az eddigi adatok egészében azt sugallják, hogy a szérum húgysavszint meghatározása fontos lehet a kardiovaszkuláris kockázat meghatározásában, ugyanakkor további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy 

    Forrás: webbeteg.hu

    Ez is érdekelheti:

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!