Az orrüreg egy hihetetlenül összetett szerv, mely lehetővé teszi a levegő áthaladását a tüdő felé, és ez alatt a 0,1 mp töredéke alatt felmelegíti, párásítja és megtisztítja az áthaladó levegőt. Ehhez viszont ép strukturális és funkcionális viszonyok szükségesek, hogy az orr megfelelően szeleljen, vagyis átjárható legyen.
A négy orrmelléküreg nyílása az orrba vezet, és ezt védeni kell a légvétel alatt bejutó kórokozóktól. A szaglást biztosító nyálkahártya szabad kell, hogy legyen, ne borítsa lepedék és ne legyen a fő áramlat útjában. Az orr nem egyenletes belső felülete terelőlapátként állja útját a levegőnek, és turbulenciát, örvényeket okoz, ami leülepíti a porszemcséket, baktériumokat, és általában a 10 μ feletti részecskéket anélkül, hogy az áramlást csökkentené.
Mi lehet az oka annak, ha nem szelel az orr?
Allergia és fertőzés. Az orrot borító nyálkahártya, általában vékony és nedves. Allergia esetében ezt a nyálkahártyát vizes, nedves nyák borítja, gyakran igen nagy mennyiségben, orrdugulást okozva.
Ehhez hasonlít a vazomotor rinitisz, ahol a váladék szintén vizes, míg közönséges náthában sárgás, arcüreggyulladás esetén zöldes. Ezek a jellegzetességek elkülöníthetik az allergiát a fertőzéstől.
Orrsövényferdülés. Az orrsövény középen van, az orrot két egyforma részre osztja. Gyakran ez ferdén helyezkedik el, deviált és befolyásolja az orrot beszéd, rágás és légzés alatt. Ha nincs megfelelően korrigálva a ferdült pozíció, gátolja az orr szelelését (orrsövényferdülés).
Gyógyszerek. Nemcsak gyulladásos, allergiás, strukturális elváltozások csökkenthetik az orr szelelését, hanem a túl gyakran használt orrcseppek is idővel a nyálkahártya duzzanatát és obstrukciót okozhatnak. Időseknél a legkülönbözőbb gyógyszerek szedése okozhat úgynevezett rhinitis medicamentosát, vagyis gyógyszerek okozta orrdugulást. A leggyakoribb ilyen szerek a hosszú ideje szedett bétablokkolók, vízhajtó terápia általában kardiális okok miatt.
Biológiai ritmus. Az orrnak is, mint minden szervnek, létezik egy 24 órás biológiai ritmusa, melyben ciklikusan változik az orr nyálkahártyájának vérbősége. Ez csökkenti vagy javítja az orr átjárhatóságát.
Általában az egyik orrnyílás részlegesen eldugul 45-90 percig, míg az ellenoldali ilyenkor kevésbé vérbő. Ez a ciklus egy nap alatt többször is változik. Ha az egyik oldal anatómiai vagy más okok (allergia, gyulladás) miatt nem szelel, az említett élettani ciklus változásai rontják a helyzetet.
Az orr nyálkahártyája alatt elhelyezkedő rendkívül gazdag kapilláris érrendszer nagyon gyorsan képes reagálni és megduzzadni. Gondoljunk csak a tüsszentés után kialakuló orrdugulásra, melyet valamilyen inger (hideg levegő, porszemcse, stb.) váltott ki.
Mi lehet a következménye az orr dugulásának?
Azon kívül, hogy rendkívül kellemetlen, csökkenti az életminőséget, az ember nem tud megfelelően aludni, beszélni, enni, nem érzi az ízeket.
A legfontosabb viszont, hogy a levegő kénytelen elkerülni az orrot és szájon át jut le a tüdőbe. Így a lekerült levegő hidegen, szárazon és baktériumokkal telve jut le a tüdőkbe, sokszorosára növelve a fertőzés veszélyét. Érdemes és javasolt a bedugult orr vizsgálata és kezelése.
Forrás: webbeteg.hu
Ez is érdekelheti: