Bár nem alkalmasak rákszűrésre, rákos sejtek jelenlétét jelezhetik a vérben a tumormarkerek. Milyen értékekre kell összpontosítanunk?
A tumormarkerek olyan anyagok (fehérjék, antigének, hormonok), amelyeket a daganatsejtek termelnek, és megtalálhatók a vérben, vizeletben, más testváladékban és rákos sejtekben. Egészséges szervezetben hiányoznak, vagy csak kis mennyiségben vannak, daganatok esetén számuk megnövekedhet.
A tüdőgyógyász felhívja a figyelmet arra, hogy a normál értékek laboratóriumonként eltérőek lehetnek, ezért ezeket figyelembe kell venni az értékelésnél:
„Ideális esetben a tumormarkerek értéke csak rák esetén emelkedne, vagy a betegség korai stádiumában lenne magas. A gyakorlatban ez nem így van, hiszen számos más betegségben, például bizonyos gyulladásoknál is abnormálisan magasak lehetnek. A változó megbízhatóságú tumormarkerek kóros folyamatokat jelezhetnek a szervezetben, de önmagukban nem mutatják a rák jelenlétét.”
A mindennapi gyakorlatban a meghatározás vér alapján történik. A vért egy vénából éhgyomorra veszik. Az onkológiai gyakorlatban használt legfontosabb tumormarkerek:
- AFP (Alfa-foetoprotein) -> Máj és csírasejtes tumorok
- CA 125 (Cancer antigén 125) -> Petefészek tumorok
- CA 15,3 (Cancer antigén 15,3) -> Emlőrák
- CA 72,4 (Cancer antigén 72,4) -> Gyomorrák
- CA 19,9 (Cancer antigén 19,9) -> Hasnyálmirigyrák
- CEA (Carcinoembrionális antigén) -> Emésztőszervi daganatok
- Cyfra – 21 -> Nem kissejtes tüdőrák
- NSE (Neuronspecifikus enoláz) -> Kissejtes tüdőrák
- PSA (Prosztataspecifikus antigén) -> Prosztatarák
- SCC (Squamous cell carcinoma antigén) -> Laphámsejtes rákok
- Septin 9 -> Vastagbélrák
- TPA (Szöveti polipeptid antigén) -> Hólyag- és tüdőrák
Ha egy beteg laboreredményében tumormarkerek is szerepelnek, mindenképpen keresse fel szakorvosát vagy háziorvosát, hogy értékelje az eredményeket, és szükség esetén minél előbb részletesebb kivizsgálást végezhessen.