Mivel nagyon rosszak általában a járványügyi viszonyok, Indiában, Kínában és az indonéz szigetvilágban fordul elő a legtöbb és talán legveszélyesebb trópusi és egyéb fertőző betegség. Így aki ezekre a területekre készül, mindenképp konzultáljon előtte orvossal és szerezze be a szükséges védőoltásokat. Természetesen még így és azzal együtt is előfordulhat megbetegedés, hogy betartjuk a legfontosabb higiéniai szabályokat, ezért nem árt tudni, hogy ha baj van, mivel is van dolgunk. Leírásunkból kiderül, melyek azok a betegségek, melyek a leggyakoribbak, és amelyekkel számolhatunk, ha Ázsiába megyünk nyaralni.
Tífusz és Hepatitis A
Sok ázsiai ország nagy részén elég rossz a közműellátottság, ami nagyban kedvez a széklettel terjedő kórokozóknak. Ilyen a tífuszt okozó baktérium vagy a Hepatitis A vírus is. Ezek elkapásához sajnos elég lehet egy kézfogás, vagy olyan étel vagy ital, ami fertőzött vizet tartalmaz. Ezeket a betegségeket elkerülhetjük egyrészt úgy, hogy palackozott italokat fogyasztunk és semmiképp nem iszunk a csapvízből, illetve úgy is, hogy védőoltást kérünk ellenük. A tífusz elleni oltás három évig ad közel 100%-os védettséget, a Hepatitis A elleni pedig első körben 6 hónapra, ezután ismételve pedig akár 25 évre is megvéd a kórokozóktól.
Hepatitis B
Ezen a területen sokkal nagyobb a Hepatitis B fertőzés előfordulása, mint itthon. Rengeteg helyi lakos szenved Hepatitis B okozta betegségekben, vagy éppen már átesett rajtuk, a helyzet pedig leginkább Thaiföldön a legerősebb. Sajnos a szexturizmus az egy oka ennek, a jelenség miatt azonban azoknak is vigyázniuk kell, akik csak egy akupunktúrás kezelést vagy tetoválást kérnének, esetleg orvosi ellátásra szorulnak a térségben. Mindenképp érdemes tehát utazás előtt három részből álló védőoltást kérni, mely örök életre szóló ellenállást ad.
Malária
Sokan azt gondolnák, hogy a malária Afrikában probléma, de bizony az ázsiai mocsaras területeken is jelen van. Ugyanúgy a szúnyogok terjesztik a parazitákat, melyekből négyféle van jelen helyben, különböző gyakorisággal. A malária ellen gyógyszerekkel kell védekezni, melyek szedését minden esetben meg kell kezdeni a fertőzött területre való érkezés előtt, és folytatni kell még 2 hétig, miután távoztunk onnan. Ezekkel, illetve szúnyogriasztókkal elkerülhető a betegség, ám, ha magas lázat tapasztalunk, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Vérzéses dengue-láz
Ezt a vírust is a szúnyogok terjesztik, ám olyan faj, amely inkább nappal csíp. Szóval a szúnyogriasztót egész nap jobb használni, ha olyan országba megyünk, ahol jellemző ez a betegség. Gyors lefolyású fertőzésről van szó, amit tünetileg lehet kezelni és kell is. Elhanyagolva ugyanis csúnya, vérzéses tüneteket produkál és akár halálos is lehet.
Kolera
A kolerát okozó baktérium szennyezett víz vagy étel által kerülhet a szervezetbe, de például vízi élőlények is hordozhatják. Egy biztos: ha megkaptuk a fertőzést és szervezetünk nem immunis rá, akkor egy gyorsan levonuló, erős hasmenéses betegségre számíthatunk. Védőoltás nincs ellene, antibiotikum viszont igen, úgyhogy nem árt minél hamarabb orvoshoz fordulnunk.