A kávé egészségügyi előnyeit már számos tanulmány alátámasztotta. Kutatók most azt vizsgálták, profitálhatunk-e abból is, ha a kávéhoz tejet adunk.
A Koppenhágai Egyetem Élelmiszertudományi Tanszékének kutatói legújabb tanulmányukban a növényi eredetű élelmiszerekben – a kávébabban is – megtalálható, jótékony vegyületek, a polifenolok és a tejben lévő fehérjék kombinációjának lehetséges egészségügyi előnyeit vizsgálták. Egész pontosan azt, hogy ezek a molekulák, amelyek a tejeskávé összetevőiben külön-külön megtalálhatók, képesek-e kötődni egymáshoz. Arra is kíváncsiak voltak, hogyan reagálnak az immunrendszer működéséért felelős immunsejtek a polifenolok és a fehérjékben lévő aminosavak kombinációjára – írja a témával foglalkozó cikkében a Healthline. A Journal of Agricultural and Food Chemistry című szaklapban megjelent tanulmány eredményei ígéretesek.
Mire jók a polifenolok?
Számos egészségügyi előnnyel járhat, ha a polifenolokat beiktatjuk étrendünkbe, ugyanis gazdag antioxidáns-tartalmuknak köszönhetően segítenek a sejtöregedést felgyorsító oxidatív stressz csökkentésében, ami tartósan fennállva gyulladáshoz vezethet. Emellett jótékonyan hatnak az emésztőszervrendszer egészségére és csökkenthetik bizonyos krónikus betegségek, például a szívproblémák és egyes rákos megbetegedések kockázatát. Remek polifenolforrás az extra szűz olívaolaj, a zöld tea, az alma, a gránátalma, a vörösbor, a bogyós gyümölcsök – például az áfonya, a málna és az eper –, valamint a diófélek (egyebek mellett a mandula és a dió).
Ígéretes eredmények
Egyelőre kevés kutatás foglalkozott a polifenolok lehetséges egészségügyi előnyeivel. A Koppenhágai Egyetem kutatóinak munkája éppen ezért számít mérföldkőnek. Megállapították, hogy a polifenolok és az aminosavak kombinációjának kitett immunsejtek kétszer olyan hatékonyan küzdöttek a szervezetben fellépő gyulladás ellen, mint a polifenolok önmagukban. Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tejeskávé segíthet a szervezetben esetlegesen fennálló gyulladás leküzdésében. A kutatók arra is rájöttek, hogyha a polifenolokat aminosavakkal párosítják, az fokozhatja a polifenolok gyulladáscsökkentő tulajdonságait. Feltételezik, hogy ez a reakció más fehérje és gyümölcs vagy zöldség kombinálásával felléphet, ám, mint írták, a hatásmechanizmus pontosabb megértéséhez további kutatásokra van szükség.
„Természetes, hogy amikor a polifenolokat aminosavakkal kombinálják, megváltoznak a tulajdonságaik. Ez a változás lehet pozitív vagy negatív az élelmiszerek típusától, illetve a polifenol típusától és koncentrációjától függően” – nyilatkozta a Healthline-nak Marianne Nissen Lund, a Koppenhágai Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. A húskészítményekben található, megfelelően adagolt polifenolok például javíthatják a funkcionális tulajdonságokat, így a zselés állagot, egyes polifenolok viszont zavarosodáshoz vezethetnek, mint a sör esetében – érzékeltette Nissen Lund.
Mivel az emberi szervezetbe nem szívódik fel túl sok polifenol, a tudósok megpróbálják megfejteni, hogyan lehet ezeket úgy kombinálni a különféle fehérjékkel, hogy fokozzák felszívódásukat. Ez a módszer további előnnyel járhat: javíthatja a polifenolok gyulladáscsökkentő hatását – idézte a Healthline Nissen Lundot.
Forrás: hazipatika.com