Nagy segítséget jelenthet egy szenvedélybetegnek a környezete, ha az támogatást nyújt neki, és segít felismerni a betegségét valamint a kezelés szükségességét.
Számítani kell azonban arra, hogy ez nem egy egyszerű folyamat, mindkét oldalon előfordulhatnak nehézségek. Nem könnyű látni, ahogy valakinek a barátja, családtagja függőségben szenved, ráadásul ehhez különféle testi, lelki, szociális problémák is társulhatnak. Sokszor időigényes elfogadtatni az illetővel, hogy baja van, ami kezelést igényel. Szakértők megfogalmaztak néhány olyan tanácsot, ami nagyon hasznos útmutatást adhat a hozzátartozónak, hogyan támogassa leghatékonyabban szenvedélybeteg ismerősét a leszokásban.
Függőség (addikció) jellemzői
Ez egy olyan állapotot eredményez, amiben valaki a káros következmények ellenére sem hanyagolja szenvedélyét. Akármilyen függőségről is legyen szó, a függőség tárgya befolyásolhatja a mindennapi életben való viselkedést azáltal, hogy változások történhetnek az agy bizonyos működései területein. Ez idézheti elő a gondolkodás- és viselkedésbeli zavarokat.
Közösnek tartják továbbá a két betegségben azt, hogy relatíve meg lehet őket előzni, és kezelhető problémákról van szó.
A függőség típusai
Az Amerikai Pszivhiátriai Társaság szerint legtöbbször a következő dolgoktól alakulhat ki addikció:
- Addiktív anyagok:
- dohány
- alkohol
- heroin
- kannabisz
- kokain, metamfetamin és egyéb stimulánsok
- opioidok (pl. kodein, oxikodon)
- inhalálószerek (pl. festékhígítók, ragasztók)
- nyugtatók, altatók, szorongásoldók
2. Addiktív tevékenységek:
- kényszeres szexuális viselkedés
- szerencsejáték
- bevásárlás
- játék
- internet
- plasztikai műtét
- ételfüggőség
- izgalmat okozó tevékenységek
Így segíthet egy szenvedélybetegnek
Mindenkinek egyéni a problémája, és az is, hogy hogyan fog reagálni arra, ha valaki segíteni akar neki.
- Ne felejtse el, hogy a függőség egy betegség. Nem választás kérdése, és nem is egy erkölcsi kudarc.
- Első és legfontosabb lépés, hogy az illető ismerje el, hogy függő. Ehhez néha elég csak elbeszélgetni vele, és rávilágítani a társuló kellemetlenségekre.
- Különféle reakciókat válthat ki azzal, hogy szóbahozza a problémát. Van olyan beteg, akin a szomorúság fog eluralkodni, van, akin a düh. Ezekre próbáljon előre felkészülni.
- Ne beszéljen a konkrét függőségről és a megoldási lehetőségekről ismerősével addig, amíg ő a szer hatása alatt van.
- Bátorítsa az illetőt a leszokásban, legyen partner a megfelelő kezelési módszerek felkutatásában.
- Mutasson neki példát az egészséges életmódra vonatkozóan.
- Buzdítsa arra, hogy vállaljon felelőséget a tetteiért, és tanulja meg kezelni saját gondjait.
- Legyen tisztában azzal, hogy a visszaesés gyakran a leszokási folyamat része lehet.
- Bizonyos szerek (pl. alhokol, kábítószerek) hirtelen abbahagyásakor a szervezet elvonási tüneteket produkálhat, így ilyen esetekben mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
Önsegítő csoportok
Hasznos lehet támogató csoportokat ajánlani illetve azt felkínálni, hogy azok felkeresésében segít. Ugyanis ezekben a közösségekben hasonló problémákkal küzdő emberek vannak, akik gyógyulni szeretnének, és erőt adhatnak egymásnak azzal, hogy megbeszélik, pontosan mi játszódik le bennük.
A segítségnyújtó is lehet függő
Előfordulhat, hogy olyas valaki szeretne segíteni egy szenvedélybetegnek, aki maga is függő. Ha Ön ilyen helyzetben van, az addiktológiai szakértők szerint a következőket teheti:
- Ha már jár az ismerőse önsegítő csoportba, kérjen segítséget ezektől a közösségektől Ön is.
- Kezeléstől és szakembertől függően ha mód van rá, igény esetén lehetséges az ismerősével való közös kezelés.
- Határokat kell szabni, és azokhoz ragaszkodni is kell. Ez sokat tud lendíteni a gyógyuláson.
Társfüggőség
Amikor az ember kapcsolatban áll egy szenvedélybeteggel, előfordulhat, hogy társfüggő lesz. Van, aki megpróbálja támogatni a társát, de ennek során lehetővé teszi az illető számára a további szerhasználatot azzal, hogy biztosítja a függőségéhez szükséges pénzt, és ezáltal hagyja, hogy a probléma továbbra is fennmaradjon. Egy alkoholista esetében tehát ahelyett, hogy elvonóra küldené, továbbra is ellátja őt alkohollal.
Gyógyulási idő
Egyénfüggő, hogy kinek mennyi időbe telik megbirkózni a betegségével, és a kezelési módszerek is nagyon különbözőek lehetnek. Többféle kezelési stratégia létezik (gyógyszeres terápia, rehabilitációs programok, önsegítő csoportok), melyeket az orvos egyénre szabottan választ ki, és módosít azokon, amennyiben azt a beteg változó szükségletei megkívánják.
Forrás: egeszsegkalauz.hu