Vannak, akiket az adventi időszak boldog várakozással tölt el és egyre jobban hangolódnak az ünnepre, ám sokakból a karácsony inkább stresszt vált ki és már előre aggódnak azon, hogyan fogják átvészelni ezeket a napokat. Nézzünk, mely tényezők okozzák ilyenkor a legtöbb feszültséget, és hogyan lehet ezeket elkerülni annak érdekében, hogy az ünnep minél meghittebb és pihentetőbb legyen.Hirdetés
„A reklámokból azt látjuk, hogy karácsonykor mindenki boldogan üli körbe a gazdagon terített asztalt. A családok összejönnek, több generáció együtt ünnepel. A fa alatt sorakoznak az ajándékok, a gyerekek izgatottan bontogatják a csomagokat. A sok készülődés ellenére mégis sokszor az év egyik legstresszesebb időszakának bizonyul, ezáltal markáns negatív hatása tud lenni az emberek mentális jóllétére. A folytonos, vélt vagy valós elvárások, amelyek arra késztetnek bennünket, hogy megfeleljünk, irritálttá tehetnek bennünket, sőt: ünnepek előtti kimerültség is jelentkezhet” – hívta fel a figyelmet Andrássy Fanni, a Budai Egészségközpont pszichológusa.
A szakértő szerint nagyon fontos lenne megértenünk, hogy a karácsony nem attól lesz meghitt és szeretetteljes, hogy elhalmozunk mindenkit ajándékokkal, vagy egész nap a konyhában robotolunk. Tudatos tervezéssel valóban olyan ünnepünk lehet amelyre évek múltán is jó szívvel emlékszünk majd vissza. Az alábbiakban ehhez ad tanácsokat a pszichológus.
Ünnepeljünk azokkal, akikkel szeretnénk!
Alapvető emberi szükséglet, hogy érezzük: tartozunk valahova. Ideális esetben az ünnepekkor együtt tudunk örülni a családdal, és felidézni az élményeket, amiket közösen átéltünk. Amennyiben tehát lehetséges, törekedjünk arra, hogy ne magányosan töltsük a karácsonyt, hiszen a magány negatív hatásairól számtalan kutatást olvasni.
Azonban azt is fontos látni, hogy nem szabad túlvállalni magunkat, és a kívülről jövő elvárásoknak sem kötelező engednünk. Ha nem tudjuk élvezni mi magunk a szeretet ünnepét, akkor környezetünk is hamar átveheti szorongásunkat, feszültségünket. Ne az ünnepekre időzítsük a vitáink elrendezését, mert az akár további problémákat is szülhet. Töltsük ezt az időszakot inkább azokkal, akikkel békésen, meghitten tudjuk eltölteni a napokat. Ezekről a közös pillanatokról tudunk később nosztalgiázni, ami pozitív erőforrás lesz számunkra.
Pihenjünk tudatosan és érezzük jól magunkat!
Karácsony első napja itt, második napja ott, és még meg kell látogatni az unokatestvéreket, kötelezően körbe kell járni a rokonságot. Mire észbe kapunk, máris túl vagyunk az ünnepen, és a pihenés helyett utazással töltöttük a karácsonyi időszakot. Természetesen fontos, hogy a szeretteinkkel legyünk, de ezt tehetjük akár úgy is, hogy nem utazással, hanem inkább tudatos pihenéssel is jár az időszak.
Merjünk önmagunk lenni!
Ha diétázunk, ahhoz ebben az időszakban is tartsuk magunkat, és ne érezzük kényszernek, hogy végigegyük a menüt, ha vendégségben vagyunk. Mint ahogy boldognak lenni sem muszáj csak azért, mert ünnep van: ha veszteség ért minket, engedjük meg magunknak a szomorúságot, ha pedig magányosak vagyunk, nyugodtan jelezzük a barátainknak, hogy most szükség van a jelenlétükre.
A munkamegosztást karácsonykor se felejtsük el!
Lehet, hogy mi vagyunk a házigazdák, de miért ne oszthatnánk fel a teendőket egymás között? Sokkal könnyebb, ha valaki gondoskodik a bejgliről, másikuk készíti a salátát és a köretet, mi pedig a sültekkel várjuk a vendégeket. Így senki nem tölt hosszú órákat a konyhában, a „közös” sütés-főzéssel pedig mindenki beleteszi szívét-lelkét az ünnepi menübe.
Adjunk szeretetet – magunknak és másoknak is!
„A karácsony a szeretet ünnepe. Nyissunk jobban a világra és vegyük észre, hogy ki az, akinek szüksége van a segítségre. Ha ebben az időszakban társainkkal és magunkkal is elfogadóbbak vagyunk, stresszmentesebbé tehetjük az év utolsó heteit. Figyeljünk saját érzéseinkre, gondolatainkra, akár testünkből érkező reakcióinkra. Vegyük sorra az igényeinket és azt, hogyan tudunk magunkról a legjobban gondoskodni, hisz ez a minket körülölelő kapcsolatainkra is kihat. Ha a fentieket betartjuk, boldog, valamint testiekben és lelkiekben is békés lehet az idei ünnep” – tette hozzá a pszichológus.
Forrás: hazipatika.com