2024. április 29. hétfő
More

    Ünnepi fogások, amelyek nem terhelik meg az emésztést

    Noha karácsonykor a legtöbb család asztalára hagyományos, laktató ételek (is) kerülnek, nem kell feltétlenül ragaszkodni a töltött káposzta-kacsacomb-halászlé vonalhoz, hogy érezzük az ünnepi hangulatot. Olyan, gyomorkímélő fogásokat is beilleszthetünk az ünnepi menübe, amelyek ízletesek, ám könnyűek és viszonylag gyorsan elkészíthetők.Hirdetés

    A karácsony, sőt, már az azt megelőző adventi időszak is sokak számára egyet jelent a vég nélküli családi vagy baráti lakomákkal. Amikor egymást érik a kalóriadús és nehéz fogások, és az ünnepi édességekkel, sőt, az alkoholos italokkal sem „illik” spórolni. A folyamatos telítettség okozta rossz közérzet, az emésztési problémák és a villámgyorsan felkúszó plusz kilók azonban még azok számára is megkeseríthetik az új évet, akik úgy érzik, hogy ebben az időszakban büntetlenül falatozhatnak.

    Amikor túl sok a jóból

    Szinte mindenkinek megvan a jól bevált karácsonyi menüje azokkal a fogásokkal, amelyeket a család a legjobban szeret, vagy a hagyományokat követve minden karácsonykor fogyaszt. A zsíros, szénhidrátban, ezzel együtt cukrokban gazdag ételek azonban – különösen, ha ezeket nagy mennyiségben tüntetjük el, eleget téve a bősz kínálgatásoknak – amellett, hogy teltségérzetet és puffadást okozhatnak, igencsak megnehezíthetik az emésztést, a táplálék gyors lebontását.

    Számos kellemetlen egészségügyi következménye lehet annak, ha a túlságosan tele van a gyomrunk: a fizikai tünetek, mint a gyomorfájás, a hasfeszülés, a hasi görcsök, a fokozott bélgázképződés, a hányinger vagy a hányás, a hasmenés mellett fizikai aktivitásunk és koncentrációnk is csökkenhet, könnyen elpilledhetünk. Ha pedig egy laktató ünnepi vacsora után teli gyomorral fekszünk le, az rossz alvásminőséget: nyugtalan alvást, gyakori ébredést eredményezhet.

    Mit együnk, hogy jóllakjunk és jól is érezzük magunkat?

    Nem arról van szó, hogy karácsonykor száműzni kell az asztalról a töltött káposztát, a hagymás-majonézes krumplisalátát, a bejglit vagy a zserbót, hanem arról, hogy ezeket érdemes mértékkel fogyasztani, arra is ügyelve, hogy hagyjunk időt gyomrunknak is a pihenésre. Erre remek alternatíva, ha gyomorkímélő és emésztést segítő ételeket is beillesztünk az ünnepi menübe.

    Noha a halászlé klasszikus ünnepi fogás, amelyről sokan nem hajlandóak lemondani, ebben az időszakban is jó választásnak bizonyulhatnak a különféle zöldségkrémlevesek – tészta nélkül, például pirított kenyérkockával, fenyőmaggal vagy mandulával. Ezek ízletesek, tápanyagokban gazdagok, de nem úsznak a zsírban, ami az emésztés szempontjából nem elhanyagolható tényező.

    Az olajban vagy zsírban sült rántott húsok és halak helyett az ünnepek alatt válasszunk inkább grillezett fogásokat: a pulyka, a karaj, és hal is sokkal könnyebben elkészíthető és emészthető, ha kevés olívaolajon grillezzük. A sütőben villámgyorsan elkészíthető könnyű, halas fogások – a pisztráng, a ponty, a lazac – szintén remekül beilleszthetők a karácsonyi menübe: zöldségkörettel, friss zöldfűszerekkel változatos fogásokat varázsolhatunk ezekből.

    Ha zsíros a hús, legyen könnyű a köret

    Sokan karácsonykor is a jól bevált köretekre: a rizsre, a sült krumplira, az olajban sült krokettre esküsznek. Pedig friss zöldségekből, például céklából, édesburgonyából, káposztából, sőt még a zellerből is változatos hideg és meleg köretek, saláták készíthetők. Rizst ma már karfiolból is lehet varázsolni, de a bulgur és a kuszkusz is remek kísérője lehet az ünnepi húsoknak.

    Miért veszélyes a dohányfüst?

    Ha nem szeretnék megterhelni gyomrunkat, a zsírosabb, szaftosabb húsfélék mellé érdemes könnyű és rostokban gazdag zöldségköretet társítani. De ez fordítva is igaz: ha laktatóbb köretet választunk, például sült krumplit vagy majonézes salátát, ezek mellé célszerű párolt vagy grillezett, natúr húst fogyasztani.

    Együnk sok friss gyümölcsöt és diófélét

    Noha az ünnepi étkezések lezárásához desszert is dukál, ne feledkezzünk meg róla, hogy sokat tehetünk egészségünkért és emésztésünkért, ha az asztalon a bejgli, a gyümölcskenyér, a hókifli vagy a mézeskalács mellett helyet kap a narancs, a mandarin a kivi és a földimogyoró is. (És persze, ha ezekből is falatozunk.) A rostokban gazdag gyümölcsök amellett, hogy remek vitamin- és nyomelemforrást jelentenek, megkönnyítik az emésztést is. Ráadásul, ha sikerül egy-egy édesebb példányt kifognunk, desszertnek is tökéletesek lehetnek.

    Szintén jó alternatívát jelenthetnek az egészséges nassolnivalók: a dió, a mogyoró, a kesudió. Az olajos magvak laktatóak és nyomelemekben gazdagok – emellett rendszeres fogyasztásuknak számos egészségügyi előnye van: a dió például remek omega-zsírsav-forrás, ami hozzájárulhat szívünk egészségének megőrzéséhez. Az aszalt gyümölcsök is ebbe a kategóriába tartoznak: a szilva, a sárgabarack, a mazsola önmagában is ízletes és egészséges csemege. Ám mivel cukortartalmuk magas, érdemes csínján bánni velük.

    Előfordulhat, hogy a mértékletes étkezések és a fokozott odafigyelés ellenére sem sikerül elkerülnünk a karácsonyi telítődést. Ebben az esetben segíthetnek a vény nélkül kapható, emésztést elősegítő készítmények, amelyek evés közben bevéve gyorsan és hatékonyan enyhíthetik az olyan kellemetlen tüneteket, mint a puffadás és a teltségérzet.

    Forrás: hazipatika.com

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!