2024. november 22. péntek
More

    Megugrott a skarlátos fertőzöttek száma Angliában!

    A skarlátos esetek folyamatos, mostanra erős megugrásáról szólnak a hírek az Egyesült Királyságban. Az elhunyt gyerekek Walesben, Londonban, Surreyben és Buckinghamshire-ben éltek.

    Országos aggodalmat váltott ki 9 olyan gyermek halálának híre az Egyesült Királyságban.

    Megugrott a skarláttal fertőzött gyerekek száma

    A skarlát láz szokatlan megugrásáról számoltak be az Egyesült Királyságban, pedig ez a betegség jellemzően tavasszal jelentkezik, amikor több a bárányhimlős eset is. A legfrissebb adatok tízszeres növekedést mutatnak 2021-hez képest.

    A skarlát bakteriális eredetű fertőző betegség, így a gyógyításához antibiotikumot kell szedni. A kellemetlen tünetek enyhítéséhez fájdalomcsillapítókra és a viszketést csökkentő krém alkalmazására is szükség lehet.

    Különböző elméletek láttak napvilágot arról, hogy miért ugrott meg a fertőzöttek száma, az egyik a covidot követő alacsony immunitást emeli ki, a másik azt a tény, hogy más téli vírusok is keringenek a közösségekben, amelyek sebezhetőbbé tehetik a gyerekeket.

    Dr. Shamez Ladhani, a St George’s Kórház gyermekjárványügyi szakorvosa a The Independentnek nyilatkozva elmondta:

    „Látjuk, hogy az fertőzések, a kórházban kezeltek és a halálozások száma növekszik, és aggódunk, mert nem tudjuk, milyen súlyos és hosszú lesz ez a hullám. Az a helyes, ha felhívjuk a figyelmet a fertőzésre, és megpróbáljuk megtalálni annak a módját, hogyan lehet a betegség kockázat a lehető legeredményesebben csökkenteni, hogy az esetszámok ne emelkedjenek túl magasra.”

    Dr. Elizabeth Whittaker, gyermekgyógyászati fertőző betegségekkel foglalkozó tanácsadó a következőket mondta:

    „Nem hiszem, hogy a szülőknek aggódniuk kell saját gyermekük miatt, de tisztában kell lenniük azzal, hogy milyen tünetek esetén van szükség orvosi segítségére. Gondoskodnunk kell arról is, hogy azok az egészségügyi szakemberek, akik ezeket a gyerekeket látják, megfelelő információkkal rendelkezzenek ahhoz, hogy felmérhessék, kinek van szüksége felvételre és/vagy antibiotikumra.”

    Az angol klinikusok országszerte felhívták a figyelmet arra, hogy a skarlát fertőzések híre miatt a rendelőket elárasztották az aggódó szülők a gyerekeikkel, pont egy olyan időszakban, amikor a téli vírusok, például az influenza miatt is sokan betegek. Több háziorvosnál 40 százalékkal nőtt a betegek száma.

    Mik a skarlát tünetei?

    A skarlát főként gyerekeket érint. A skarlát tünetei részben a torkot, részben pedig a bőrt érintik. A torokfájás általában több nappal is megelőzi a bőrtüneteket, de az is előfordulhat, hogy a kettő egyszerre jelentkezik. A betegség jellegzetes tünetei lehetnek:

    • torokfájás, nyelési nehézségek, nyeléskor jelentkező fájdalom
    • magas, 39 C-fok feletti láz, hidegrázás
    • duzzadt, élénkvörös, esetleg gennyes (tüszős) mandulák
    • duzzadt, érzékeny nyaki nyirokcsomók
    • málna- vagy epernyelv: a nyelv először kifehéredik, majd az ízlelőbimbók (papillák) megduzzadnak, kipirosodnak és kiemelkednek a nyelv felszínéből, így az „pöttyös” lesz, hasonló az eper felületéhez
    • testszerte kialakuló, apró, piros, érdes felületű kiütések, melyek nyomásra kifehérednek
    • a kiütések nem fájdalmasak, az erős viszketés nem jellemző
    • Pastia-vonal, Pastia-csík: a hajlatokban megfigyelhető, összefüggő, egy vagy több piros csík
    • hányinger, hányás
    • általános gyengeség, elesettség, fáradékonyság
    • 3 év alatti kisgyerekeknél, kisbabáknál a tünetek atipikusak lehetnek: hőemelkedés, fokozott nyűgösség, étvágytalanság

    Az orrdugulás, orrfolyás, „taknyosság”, köhögés, rekedtség nem jellemzőek a skarlátra, ezek a tünetek más betegséget jeleznek.

    Forrás: egeszsegkalauz.hu

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!