Mézes-citromos tea, forró húsleves, ágynyugalom és sok folyadék: a legtöbben jól tudják, hogy ezek a házi módszerek nagyon sokat segíthetnek, náthás, influenzás időszakokban, meggyorsíthatják a gyógyulást és enyhíthetik a kellemetlen tüneteket is. Ráadásul a tudományos kutatások is bizonyították már, hogy valóban érdemes ezekhez a házi szerekhez nyúlni a vírusfertőzések esetén.
Nátha ellen a természet erőivel
A méznek például antibakteriális hatásai vannak, a húsleves segít pótolni az elveszített ásványi sókat és a folyadékot, a sok tea megelőzi, hogy a nyálkahártyák túlságosan is kiszáradjanak és irritálttá váljanak, a sok pihenés pedig csökkenti a stresszt és hatékonyabbá teheti az immunrendszerünket, így a szervezetünk még hatékonyabban tudja felvenni a küzdelmet a kórokozók ellen. Következzen azonban néhány érdekes és hasznos tipp, melyet érdemes nátha, influenza, torokfájás vagy megfázás esetén bevetni!
Az almaecet csökkentheti a köhögést és a torokfájást, segít tisztán tartani a légutakat, emellett pedig mikrobaellenes hatásokat is tulajdonítanak neki, ennek köszönhetően hozzájárulhat például a bakteriális felülfertőződések rizikójának csökkentéséhez. Keverjünk egy evőkanál mézet, egy evőkanál citromlevet és két evőkanál almaecetet egy bögre meleg (de nem forró!) vízhez, majd lassan kortyolgassuk el. Naponta két-három alkalommal érdemes inni ezt a keveréket. Az almaecetet toroköblögetéshez is használhatjuk, ha egy evőkanál almaecetet és egy teáskanál sót meleg vízben elkeverünk. Vigyázzunk, ne nyeljük le!
Fűszerekkel is lehet védekezni a megfázás, nátha ellen
A fűszerek között is találhatunk jó néhány olyat, melyet érdemes bevetni betegség idején. A kurkuma, a fahéj, a cayenne-i bors vagy a gyömbér egyaránt hatékonyan csökkentheti a tüneteket, enyhítheti a gyulladásokat és a torokfájást, sőt még akkor is javíthatja az állapotunkat, ha a felsőlégúti tünetek mellett gyomorbántalmakat is tapasztalunk.
Készíthetünk ezekből „teát”: egy darabka, kb. ujjpercnyi gyömbért hámozzunk meg, majd reszeljük le vagy vágjuk apróra. Tegyük egy edénybe, öntsünk rá fél liter vizet, majd forraljuk 5-7 percig. Szűrjük le, ízesítsük mézzel és lassan igyunk meg. Fűszeres gyógyító toroköblítő folyadékhoz tegyünk egy-egy teáskanál őrölt fahéjat, borsot és kurkumát (esetleg egy kevés kardamomot) egy bögrényi vízhez, forraljuk össze, szűrjük le és hagyjuk kihűlni, majd ezzel öblögessünk naponta legalább három alkalommal.
A vörös- és fokhagymát is évszázadok óta használják a megfázás és influenza kezelésére. Antibakteriális, antivirális hatásaik mellett jót tesznek az immunrendszernek, segítenek a felesleges, felgyülemlett váladék feloldásában és eltávolításában, és „tisztán” tartják a légutakat is. A hagymát és a fokhagymát ehetjük nyersen, készíthetünk belőlük főzetet (melyet aztán mézzel ízesítve naponta többször is érdemes meginni), de ha érzékenyebb a gyomrunk, a fokhagymakivonatot vagy -olajat is kipróbálhatjuk.
A vöröshagymából készül szirup pedig jót tehet azoknak, akik torokfájással vagy rekedtséggel küzdenek. Vágjunk nagyobb darabokra három-négy közepes fej hagymát, tegyük 8 deci vízbe, majd lassan főzzük össze, míg be nem sűrűsödik. Naponta többször is kortyoljunk el öt evőkanál hagymaszirupból és egy evőkanál mézből álló keveréket. Hagyma helyett fekete retekből is készíthetünk torokfájás elleni gyógyírt: egy nagyobb fekete retket pucoljunk meg, reszeljük le, majd a reszelt retekből jól nyomkodjuk ki a levét. Ezt a levet keverjük össze egy-két evőkanál mézzel és némi citromlével, majd igyuk meg.
Forrás: egeszsegkalauz.hu