Nem mindig ártalmas a szervezetben kialakuló gyulladás.
A szervezetet hosszú távon érintő (krónikus) gyulladás több betegség kialakulásával is összefüggésbe hozható. Számos helyen olvasható, hogy a gyulladás hozzájárul a leggyakoribb, halált okozó betegségek kialakulásához, illetve kapcsolatban lehet bizonyos betegségek megjelenésével (pl. rák, demencia, szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség).
Akut és krónikus gyulladás
Általánosságban véve a gyulladási folyamat válaszként alakul ki a szervezetet érő sérülésre, allergiára vagy fertőzésre, és különböző tünetekkel nyilvánulhat meg a kialakulás okától függően. Amennyiben pontosítani szeretnénk, 2 típusról lehet beszélni, akut és krónikus gyulladásról.
- Akut gyulladás: ez egy olyan reakció a szervezet részéről, amellyel megpróbálja helyreállítani az érintett terület egészségi állapotát.
- Krónikus gyulladás: ez nyilvánvaló ok nélkül is kialakulhat, és sokkal kevésbé van gyógyító jellege, mind inkább az egészségre káros hatású. A gyulladásnak ez a fajtája gyakran összefügg bizonyos krónikus betegségekkel, mint például a:
- túlsúly,
- cukorbetegség,
- szívroham,
- stroke,
- rák,
- autoimmun betegségek,
- fizikai vagy pszichés, stressz,
- hepatitis C.
A gyulladás fő résztvevői az immunrendszeri sejtek?
A gyulladásban érintett sejtek természetesen az ember egészségét védő immunrendszer részei. A probléma időtartamától, helyétől és okától függően számos immunsejt vesz részt a gyulladási folyamatban, hogy megvédje a szervezetet az adott támadástól. Minden sejttípusnak megvan a saját szerepe, némelyik az idegen betolakodót hárítja, van amelyik antitestek létrehozásában segédkezik, vagy éppen az elhalt sejtek eltávolításában kulcsfontosságú.
Dr. Szabó Linda
Gyógyszerész
Forrás: egeszsegkalauz.hu