A „zöld” háztartási termékek mérgezőbbek?
A kutatók ezeket az állításokat próbára akarták tenni.
Megvizsgálták, hogy ezek a „zöld” termékek többé-kevésbé mérgezőek-e a vízi gerinctelenekre a hagyományos társaikhoz képest, lebomlásuk előtt és után is.
Kétféle élőlényt – füves garnélarákot és daphnidokat – tettek ki az egyes termékek oldatának, mind a termék lebomlása előtt, mind azután a szimulált napfény hatásának (fotodegradáció), illetve külön a mikroorganizmusok „aktív iszapjának” (biológiai lebomlás).
A kutatás szerint a „nem zöld” termékekhez képest a zöld termékek egy része kevésbé volt mérgező, néhány hasonló, néhány pedig még mérgezőbb volt.
Például a „zöld” mosószer lebomlott oldatai valójában mérgezőbbek voltak, mint a lebomlott hagyományos termékek bármelyike.
A biodegradációs kezelést követően a zöld termékek egyike sem vált kevésbé mérgezővé, a hagyományos termékek viszont négy kategóriában igen.
És miután a szimulált napfény hatására lebomlott, a zöld termékoldatok közül csak kettő (a mosogatószer és a mosogatógép-gél) vált kevésbé mérgezővé (33,3%), szemben a hagyományos termékek 87,5%-ával, amelyek mérgező hatást mutattak.
A tisztítószerek károsítják a környezetet?
A gyógyszerekkel ellentétben a háztartási fogyasztási cikkeket jellemzően nem veszik be az emberek – mutatnak rá a kutatók.
„Ennek eredményeként nagy mennyiségű háztartási fogyasztási cikk, különösen tisztítószerek, nagyrészt változatlan formában kerülnek a vízi környezetbe a szennyvíz kibocsátása és a leromlott szennyvíz-infrastruktúra révén” – mondják.
Más kutatások azt találták, hogy az ilyen típusú termékekben lévő specifikus vegyületek mérgezőek a vízi élőlényekre, és megnövekedett mortalitást, csökkent szaporodást, késleltetett növekedést és fizikai deformitásokat okozhatnak az ilyen szervezetekben – teszik hozzá.