Bár a kávé a leggyakrabban fogyasztott ital, a túlzott koffeinfogyasztás károsíthatja az egészséget. Álmatlansághoz, nyugtalansághoz, idegességhez, szorongáshoz, fokozott szívritmushoz, gyomorpanaszokhoz, hányingerhez, kiszáradáshoz, fejfájáshoz, sőt egyes esetekben boldogtalanságérzéshez (diszfóriához) vezethet. Valójában a túl sok kávé fogyasztása hosszabb időn keresztül súlyos függőséghez és hirtelen elhagyva elvonási tünetekhez vezethet.
Mikor kell korlátoznom a koffeinbevitelt?
Vannak bizonyos állapotok, amikor minimalizálni kell a kávé/koffein fogyasztását, vagy ki kell iktatni az étrendből. Íme egy lista.
- Terhesség: A koffein áthaladhat a méhlepényen, ami hihetetlenül egészségtelen a baba számára, ezért a kávéfogyasztást korlátozni vagy kerülni kell.
- Szoptatás: Ha szoptatsz, könnyen átadhatod a koffeint akár a babádnak is, ezért a kávét kerülni kell.
- Alvászavarok: Akinek súlyos alvászavarai vagy álmatlansága van, annak korlátozni kell a kávéfogyasztást.
- Migrén: A koffein negatívan befolyásolhat, ha migrénben vagy más krónikus fejfájásban szenvedsz.
- Szorongás: A súlyos szorongásban szenvedőknek korlátozniuk kell a koffeinbevitelt.
- GERD vagy savasság: A túlzott kávé- vagy koffeinfogyasztás súlyosbíthatja az olyan állapotokat, mint a GERD, a savasság vagy a fekély.
- Aritmia: Mivel a koffeinről ismert, hogy növeli a szívritmust, a ritmuszavarban szenvedőknek korlátozniuk kell a fogyasztást.
- Magas vérnyomás: A magas vérnyomásban szenvedő egyéneknek korlátozniuk kell a koffeinbevitelt, hogy egészségük rendben legyen.
- Gyógyszerekkel való kölcsönhatás: Ha bizonyos gyógyszereket vagy kiegészítőket szedsz, amelyek stimulánsokat, bizonyos antibiotikumokat, szívgyógyszereket vagy akár asztma elleni gyógyszereket tartalmaznak, akkor a koffeinnel való kölcsönhatásról egyeztetned kell az orvosoddal.
- Gyermekek vagy tizenévesek: A gyermekek vagy tinédzserek érzékenyebbek a koffein hatásaira, ezért korlátozniuk kell a bevitelüket. Egyiküknek sem szabad annyi koffeint fogyasztaniuk, mint a felnőtteknek. A gyermekek különösen érzékenyek lehetnek a koffein hatásaira.
Ajánló Mennyi koffein van egy csésze kávéban?
Hogyan csökkenthetem a koffein fogyasztását anélkül, hogy kellemetlen mellékhatásokat okoznék?
Ha napi rendszerességgel szoktál koffeinben gazdag italokat fogyasztani, és szeretnéd visszaszorítani, ez mindenképpen kihívást jelent. A trükk az, hogy lassan kell haladni. A koffeinbevitel hirtelen megvonása súlyos elvonási tüneteket okozhat, amelyek közé tartozhat a fejfájás, a fáradtság, az ingerlékenység, a szorongás és akár az idegesség is. Bár a koffeinmegvonás nem olyan veszélyes, mint az alkoholmegvonás, mégis rendkívül kellemetlen. Íme egy lista tippekkel és trükkökkel, amelyekkel mellékhatások nélkül csökkentheted a koffein fogyasztását.
- Tartsd számon: Csak akkor tudsz leszokni bármiről, ha elkezdesz arra összpontosítani, hogy mennyit fogyasztasz belőle. Ne felejtsd el elolvasni a címkéket sem, számos olyan élelmiszer és ital van, amely koffeint tartalmaz.
- Csökkentsd fokozatosan: A koffeinről való leszokás trükkje a fokozatos csökkentés. Kezdd azzal, hogy csak napi egy csésze kávét iktatsz ki, vagy esetleg kisebb adagokkal.
- Válts koffeinmentes kávéra: A koffeinmentes kávéra való áttérés kiváló módja annak, hogy fokozatosan visszaszorítsuk a koffeint a mindennapjainkból.
- Csökkentsd a főzési időt: Ha a kávéfőzés során csökkented a főzési időt, az a koffeintartalom elpusztításán dolgozik.
- Olvasd el a címkéket: Legyen szó üdítőről vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítóról, olvasd el a címkét, hogy elkerülj minden koffeinben gazdag terméket.
Van a kávénak egészségügyi előnye?
Bár a kávé nem arról ismert, hogy a legegészségesebb ital, mértékkel fogyasztva bizonyos egészségügyi előnyökkel jár.
- Fokozza az energiaszintet: A koffein növeli az energiaszintet és átmenetileg küzd a fáradtság ellen. Valójában a dopamint, az agyunkban lévő jó közérzetet keltő vegyi anyagot is fokozza.
- Elősegíti az egészséges testsúlyt: A koffeinről ismert, hogy égeti a testzsírt és elősegíti az egészséges testsúlyt. Mértékkel fogyasztva a testsúlyszabályozás eszközeként használható mind a férfiak, mind a nők esetében.
- Jobb fizikai aktivitás: Ha az egyén mérsékelt kávéfogyasztással rendelkezik, akkor jobb fizikai aktivitási szintet mutat.
- Csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát: A koffein segít a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, amely egy krónikus állapot. Még a kialakulásának kockázatát is csökkenti.
- Csökkenti a májbetegségek kockázatát: Kutatások szerint napi két csésze kávé fogyasztása akár 43 százalékkal is csökkentheti a májrák kockázatát.
- Csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát: Egy 2016-os tanulmány azt állítja, hogy minél több kávét fogyaszt az egyén, annál kisebb az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata.
- Csökkenti a Parkinson-kór kockázatát: Egy 2020-as tanulmány szerint a rendszeres kávéfogyasztóknál figyelemre méltóan alacsonyabb a Parkinson-kór kialakulásának kockázata. Sőt, még a progresszióját is lassíthatja.
- Javítja a szív egészségét: Egy 2018-as tanulmány bebizonyította, hogy egy egészséges felnőtt esetében a kávé vagy a koffein javítja a szív egészségét és csökkenti a szívvel kapcsolatos betegségek kockázatát.
- Fokozza a spermiumok egészségét: Egy 2005-ös tanulmány bebizonyította, hogy a kávéfogyasztás javítja a spermiumok egészségét és csökkenti a prosztatarák kockázatát.
- Elősegíti a bőr egészségét: A kávé tele van gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságokkal. Ráadásul véd a fényöregedéstől. A kávéalapú bőrápoló termékek kezelhetik az ekcémát, a pikkelysömört, sőt még a pattanásokat is. A kávéfogyasztás még a bőrrák kialakulásának kockázatát is csökkentheti.
Ajánló Mennyi koffein van egy csésze kávéban a népszerű kávémárkáknál?
Mi a legjobb időpont a koffeinfogyasztásra?
A szakértők szerint a koffeinben gazdag italok fogyasztásának legjobb időpontja a délelőtt közepe és a késő délelőtt közötti időszak. Ebben az időszakban ugyanis a kortizolszint viszonylag alacsonyabb. Ha például reggel 6:30 körül ébredsz, a legjobb időpont a kávézásra 9:30 és 11:30 között van.
Míg az ember általában rögtön ébredés után megiszik egy csésze kávét, aminek nincsenek rossz hatásai, azonban ha késleltetjük a fogyasztását, az köztudottan több energiát ad.
Egy 2013-as tanulmány szerint a koffeint legalább 6 órával lefekvés előtt kerülni kell, hogy ne zavarja meg az alvásrutint. Ha szeretsz késő este inni, akkor válts koffeinmentesre, zöld teára vagy akár gyógyteára. Egy másik kutatási áttekintés szerint összefüggés van a koffeintartalmú kávé fogyasztása és a testtömegindex (BMI), a testzsír és a testsúly csökkentése között. Bár a kutatás nagyon korlátozott, azt állítja, hogy az étkezés előtti vagy utáni kávézás gyorsítja a fogyást. Nincs bizonyíték arra, hogy a kávé aktív étvágycsökkentő lenne, azonban egy népszerű állítás szerint az étkezések közötti kávékortyok fogyasztása csökkentheti az étvágyat. Egy másik kutatás szerint a koffeinbevitel közvetlenül az edzés előtt fokozhatja annak hatását. Még az edzés okozta fáradtságot is késleltetheti, és fokozhatja az izmok erejét. A maximális hatékonyság érdekében a koffeint 30-60 perccel az edzés előtt kell fogyasztani.
Míg a kávé mindennapos emlékeztetőnk arra, hogy felkelünk és elindulunk, nagy mennyiségben fogyasztva káros lehet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kávé számos egészségügyi előnnyel jár, ha mértékkel fogyasztjuk. Egy egészséges felnőtt akár két-három csésze normál méretű kávét is fogyaszthat káros hatások nélkül. Összességében az, hogy egy étel vagy ital hogyan lép kölcsönhatásba a testtel, széles skálán mozog. Ezért fontos, hogy hallgassunk a testünkre, és figyeljünk arra, hogy mit teszünk bele.