Az anyai pajzsmirigy helyes működése elengedhetetlen a magzat normális fejlődéséhez. A terhesség első trimeszterében a magzat csak a szükséges pajzsmirigyhormonokat kapja meg az anyától, majd elkezdi termelni a sajátját. Az anya pajzsmirigy alul- vagy túlműködése veszélyes lehet a gyermekre.
Ajánló Van-e hatása a pajzsmirigy alulműködésének a terhességre?
Túlműködés
A szervezet immunrendszerének meghibásodása Graves-Basedow-kórt okozhat. Ebben az esetben pajzsmirigy elleni antitestek termelődnek, amelyek serkentik a pajzsmirigy működését. Az ilyen állapotú nőknek tanácsos kerülniük a terhességet a kezelés alatt, mivel a koraszülés, a vetélés és az anyai szövődmények esélye gyakoribb lehet. Ezek közé tartozik a magas vérnyomás, a terhesség alatti eklampszia, a placenta leválás és a szívproblémák.
A szövődmények előfordulása a kezelt anyai hyperthyreosisban kétszeresére, a kezeletlen esetekben pedig 9-szeresére nő.
Az újszülötteknél a pajzsmirigy túlműködésének tünetei (túlműködő szív, golyva, szemtünetek) is megjelenhetnek a betegség során. Az antitestek átjutnak a placentán, az anyaméhben a baba is megkapja a gyógyszert az anyával, mert az átjut a méhlepényen is, így az anya kezelésével hatékonyan lehet kezelni a baba pajzsmirigy-működési zavarát is.
A szülés után azonban a gyógyszerek általában korábban ürülnek ki, mint a pajzsmirigyműködést serkentő antitestek, így a pajzsmirigy-túlműködés tünetei néha a születés után 4-6 nappal jelentkeznek. Az ilyen csecsemőknek a születés után gyógyszert kell kapniuk. A pajzsmirigyhormon-termelést gátló propiltiouracilt tartalmazó gyógyszereket általában terhesség alatt alkalmazzák, és szoptatás alatt nem javasoltak.
A göbös golyvát terhesség alatt rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén kezelni kell. Rosszindulatú folyamat beigazolódása esetén a szükséges műtét biztonságosan elvégezhető a második trimeszterben vagy halasztható a szülésig.
Ajánló A pajzsmirigy túlműködése
Alulműködés
Kezeletlen anyai hypothyreosisban szenvedő betegeknél ritka a terhesség, de még enyhe tünetmentes esetekben is csökken a terhesség esélye. Sok újbóli vetélés hátterében a pajzsmirigy alulműködése áll. Jó hormon ellátottság hiányában a magzat idegrendszere károsodik, alacsony születési súly, vetélés, méhlepény leválás esélye áll fenn. Az anyának azt tanácsolhatják, hogy halassza el a szülést mindaddig, amíg a rendellenesség kezelését meg nem határozták, és a hormonszintek normalizálódnak.
Ha a várandós nőnek korábban már ismert a pajzsmirigy alulműködése, és a megfelelő gyógyszeradaggal módosították, akkor a terhességnek nem lesz akadálya. Ebben az esetben a gyógyszerszükséglet általában 50%-kal nő az első trimeszterben, ezért kezelőorvosod megemelheti a szokásos adagot, hogy elősegítse a baba normális fejlődését.
A baba teste kb. A 16. hétig nem termel elegendő pajzsmirigyhormont, ezért ebben az időszakban az anyai hormonok fontos szerepet töltenek be. Ezt követően azonban a baba is elég hormont termel, így az anya hormonszintjének esetleges változása már nem jelent közvetlen veszélyt rá. Fontos, hogy ez a két pajzsmirigyhormon (fT3 és fT4) fontos a baba szervezetének, így normál értékeik mellett nem okoz gondot, ha esetleg emelkedett a TSH szint (látens pajzsmirigy alulműködés).
A terhesség alatt 6-8 hetente ellenőrizni kell a pajzsmirigyhormon szintjét.
Ajánló Ezt érdemes tudni a pajzsmirigy alulműködésről!