2024. november 24. vasárnap
More

    Megtalálták az örökletes kopaszodás okát

    Amerikai kutatók megtalálták a jellemzően férfiaknál előforduló örökletes hajhullás okát: az érintettek fejbőrében lévő őssejtek nem fejlődnek tovább, ennek következményeként pedig a hajtüszősejtek utánpótlás nélkül maradnak, a hajnövekedés abbamarad.

    A Pennsylvaniai Egyetem bőrgyógyásza, George Cotsarelis és csapata is meglepődött a vizsgálat eredményén. Eredetileg arra számítottak, hogy a kopaszok hajtüszőiben kevesebb őssejt van, és emiatt nem nő a hajuk – ezzel szemben kiderült, hogy az őssejtek száma nem is érintett, csupán a továbbfejlődésük.

    Az eredmény teljesen új távlatokat nyithat a hajhullás kezelésében – írták a kutatók a Journal of Clinical Investigation című szaklapban a Die Welt internetes kiadása szerint (www.welt.de).

    Az örökletes hajhullás (szaknyelven androgenetikus alocepia) a hajhullás leggyakoribb válfaja. Nagyjából minden második férfi érintett, a nők esetében a változó kor előtt minden tizedik, azt követően pedig minden negyedik. Ebben az esetben nem a stressz, a helytelen táplálkozás vagy más környezeti tényező okolható a hajkorona gyérüléséért, hanem a különböző gének összjátéka. A férfiaknál előbb-utóbb kialakul egy kopasz folt, míg a nőknél inkább a halántéktájék borítottsága csökken.

    Annak ellenére, hogy e probléma sok embert érint, tudományosan igen kevéssé elemezték ki eddig – magyarázta Cotsarelis, hozzáfűzve: ezért döntöttek úgy, hogy megvizsgálják hajtranszplantációra jelentkező férfiak fejbőrét.

    A kutatók összehasonlították a kopasz és a hajjal borított hely egy-egy darabját, és megállapították, hogy a kopasz részekből hiányoznak úgynevezett előfutár sejtek, amelyek az őssejtekből fejlődnek ki. Mivel az őssejteken nem látszott különbség, valószínűsíthető, hogy a probléma azért alakul ki, mert az őssejtek nem szakosodnak és fejlődnek tovább – következtettek a kutatók.

    Arra, hogy ez miért következik be, még nem találták meg a választ, azonban az a tény, hogy a kopaszok fejbőrében átlagos számban találhatóak őssejtek, reményt ad arra, hogy azokat aktiválni is lehet – mondta Cotsarelis. Kollégáival ezért olyan szer kifejlesztésén dolgozik, amely közvetlenül a fejbőrön alkalmazva állítaná helyre a hajkorona teljes pompáját.

    Forrás: MTI

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!