Aki fogyni akar, annak a helyes étrend fontosabb a testmozgásnál – írta három tudós a British Journal of Sports Medicine című szaklap 2015-ös számában.
Tanulmányuk a mozgásszegény életmód és az elhízás összefüggésének „tévhitét” kívánta eloszlatni. „Helytelen étrendet nem lehet lefutni” – idézte a The Daily Mail Aseem Malhotra kardiológus szavait.
A rendszeres testmozgás alapvető fontosságú eszköze a súlyos krónikus betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség, a szívproblémák és a demencia megelőzésének.
A kutató szerint a cukor és a szénhidrátok túlzott fogyasztásának számlájára írható az elhízás: „a kalóriadús étrendek több egészségügyi problémát okoznak, mint a mozgásszegény életmód, az alkohol és a dohányzás együttvéve”.
Manny Noakes, az ausztrál kormány tudományos intézetének (CSIRO) kutatási igazgatója szerint azonban ugyanilyen tévhit az is, ha a cukrot és a szénhidrátokat tartják az elhízás egyedüli okozójának.
„Az ausztrálok több mint 30 százaléknyi energiatöbblete a kényeztető ételekből származik, amelyek közül soknak lehet magas a cukor- és szénhidráttartalma, ám sok az olyan is, amelyben rengeteg a zsír és a só” – magyarázta.
Hozzátette: az egészséget és a jó közérzetet nem lehet úgy elérni, hogy egyetlen tápanyag elhagyására koncentrálunk, és a testmozgás sok előnnyel jár, ám ez inkább a fogyással elért testsúly megtartásában segít, nem a súlyvesztésben.
Forrás: MTI