Egy különleges eljárással felderítették, hogy az emberi bőr csaknem 200 baktériumfajtának ad otthont: egy részük állandó társ, másik részük csupán „átutazó”.
De nincs ok pánikra, mert a baktériumok nagy része rendkívül hasznos, nélkülük a szervezet nem maradhatna életben, s a bőr – a test legnagyobb szerve – nem kapná meg a kellő védelmet. Nem is egészséges a túl gyakori fürdés, mert a szappanos vízzel egy fontos védőréteget is eltávolítanak a tisztaságmániások.
A New York-i egyetem orvosi karának kutatói a mikrobák számát a bőrön mintegy 250-re becsülik, de így is számos új baktériumot fedeztek fel, s a kutatás meglepetése, hogy a parányi társutasok változatosabbak, mint korábban vélték.
Dr. Martin Blaser, a kutatás vezetője kijelentette: egy jó állatkertben is úgy 100-200 faj él, s ezt jóval felülmúlja a bőrön élő baktériumok változatossága.
Egy felnőtt ember teste mintegy hatvanbillió sejtből áll, ezzel szemben a testben lakó mikrobák száma ennek tízszerese, miközben a bőrön, illetve a szervezet belsejében élő mikróbák eltérnek egymástól.
A mikrobák a test részét képezik, s az evolúció során együtt fejlődtek az emberi szervezettel – mutatnak rá a kutatók, akik három férfi és három nő alkarjából vettek bőrmintát az elemzéshez.
Az is kiderült, hogy a férfiak és nők bőrén található baktériumállatkert nem teljesen azonos, úgy tűnik tehát, hogy a nemek közti különbség még ebben is megmutatkozik.
A kutatásról az amerikai tudományos akadémia kiadványában (PNAS) jelent meg beszámoló.
Forrás: MTI