Mindenki napi egészségi rutinjának egyik fő részét az elfogyasztott élelmiszerek képezik, és bár gyakori, hogy az étrendünket fizikai egészségünk érdekében módosítjuk, étkezési szokásaink mentális egészségünkre gyakorolt hatását gyakran figyelmen kívül hagyjuk. A táplálkozáspszichológia bimbózó területe ezen kíván változtatni.
Sok tudományos bizonyíték támasztja alá a bél és az agy közötti szoros kapcsolatot. Ebben a ciklikus kapcsolatban mindegyik hatással lehet a másikra, így nem nehéz azt a következtetést levonni, hogy amit a gyomrodba teszel, az hatással lehet a hangulatodra, viselkedésedre és mentális egészségedre.
A táplálkozási pszichiáter, Uma Naidoo legutóbbi könyvében, a „This Is Your Brain on Food” címmel is ezt a bél-agy kapcsolatot tárgyalja, és betekintést nyújt abba, hogy az étel hogyan képes leküzdeni az olyan állapotok tüneteit, mint a depresszió, szorongás, PTSD, ADHD és OCD. Míg a gyógyszeres és pszichoterápiás kurzusok jelentik ezeknek a rendellenességeknek a kezelésének fő alapját, a beteg étrendjének figyelmen kívül hagyása nagy kárt okozhat.
„A probléma nagyobb, mint a pszichiátria, és az orvostudomány egészére kiterjed” – írja Naidoo. – „Annak ellenére, hogy a táplálkozással kapcsolatos számos egészségügyi probléma távolinak tűnhet, de sok beteg nem hallja az étkezési tanácsokat orvosaitól, nemhogy pszichiátereitől … Az orvosok táplálkozási oktatása korlátozott.”
Azáltal, hogy az ételeket beépítik a kezelési tervekbe, amelyek más terápiás módokat is tartalmazhatnak, a táplálkozási pszichológia holisztikusabb megközelítést kínál a mentális jóléthez. Míg a területet meghatározták, az olyan szervezetek, mint a The Center for Nutritional Psychology, azon dolgoznak, hogy módszertant építsenek ki, és formalizált tantervet dolgozzanak ki az egyetemi gyakorlathoz a következő tíz évben.