A máriatövis a Földközi-tenger térségének sziklás hegységeiben őshonos, de már több évszázada Közép-Európában is előszeretettel termesztik – korábban kolostorok kertjében, manapság már nagyüzemekben. A máriatövis, a pitypanghoz és a napraforgóhoz hasonlóan, egy, az őszirózsafélék családjába tartozó, lágyszárú, lila virágú gyógynövény. Jótékony hatásai miatt a máriatövist régóta, több mint 2000 éve, használják a népi gyógyászatban.
Az ókori Rómában és Görögországban főként mérgezések esetén alkalmazták, például kígyómarás gyógyítására. A középkorban már egyre gyakrabban használták különféle epe és májproblémák, de főleg májtisztítás esetén. Az indiánok számára sem volt ismeretlen a máriatövis, ők leginkább kelések és bőrproblémákat kezeltek vele. Manapság már az érett növény termését hasznosítjuk, míg korábban a levelét is előszeretettel hasznosították.
A máriatövis pozitív hatásai
Hatóanyagai
A máriatövisben szilimarin található, ami egy flavonoid komplexeket tartalmazó vegyületkeverék. Utóbbi szilibin A-t és B-t, izoszilibin A-t és B-t, szilidianint, szilikrisztint, szilandrint és szilimonint tartalmaz. Ezek a legértékesebb összetevői, melyek a termés 2-3 százalékát alkotják. Ezeken kívül szteroidik és antioxidánsok is megtalálhatók benne. Mivel ennyi értékes hatóanyagot tartalmaz, számos betegséget képes megelőzni vagy azok tüneteit enyhíteni.
A máriatövis hasznos a betegségmegelőzésben
Védi a májat és méregtelenít
Elsősorban a szilibin védi az érzékeny májsejteket a mérgek káros hatásaitól. A máj köztudottan egy méregtelenítő szerv, ami egyben azt is jelenti, hogy rengeteg toxint kell lebontania, és előkészítenie a kiürítésre. Ebből kifolyólag az alkoholfogyasztás utóhatásait is képes enyhíteni. A különféle káros anyagok az anyagcsere következtében keletkeznek, továbbá a környezeti hatások és a táplálék által is egyre több toxikus anyag kerül be a szervezetünkbe. Ezeket mind le kell bontani, majd eltávolítani. Ennél a feladatnál igen nagy veszélynek vannak kitéve a májsejtek, melyek akár meg is semmisülhetnek. A szilimarinnak rögtön két hatása is van: nem csak megvédi a májsejteket, hanem még serkenti is a szerv egészének regenerációját. Ezeken kívül támogatja a máj megfelelő működését, és tisztítja a nyirokrendszert.
Gombaölő
A Candida albicans egy természetes módon előforduló élesztőgomba a szervezetünkben. Bizonyos esetekben azonban olyan fertőzést okozhat, ami megtámadhatja a garat vagy az intim területek nyálkahártyáit. Egy 2016-os kutatás során arra jöttek rá a tudósok, hogy a szilibinnek gombaölő tulajdonsága is van. Egyes gombás fertőzések esetén pedig a máriatövis semlegesíteni tudja a kórokozókat.
Segít cukorbetegség esetén
A máriatövis számos jótékony hatása közé tartozik az is, hogy 2-es típusú cukorbetegség esetén némileg csökkenteni tudja a vércukorszintet. Ebben nagy szerepük van az antioxidánsok, a zsírsavak és a szilimarin keverékének.
Támogatja a szív egészségét
A máriatövis jótékony hatással van az erek állapotára, illetve Omega-3 tartalmának köszönhetően a szív egészségére is. Az Omega-3 egyensúlyba hozza a koleszterinszintet, aminek következtében megakadályozza az erek elmeszesedését, valamint csökkenti a szívinfarktus esélyét.
Lelassíthatja az Alzheimer-kór kialakulását
A kutatók úgy vélik, hogy a máriatövis kivonata jó hatással lehet a kognitív képességeinkre, aminek következtében lelassíthatja vagy megakadályozhatja az Alzheimer-kór, illetve a demencia kialakulását.
Csökkenti a rák kockázatát
A rákkal szembeni jótékony hatása is még csak a kutatási fázisban van, de egyelőre minden jel arra utal, hogy a máriatövis megakadályozza a rákos sejtek és a daganatok növekedését – legalábbis a bőrön. A méhnyak-, a mell- és a prosztatarák kialakulásának megelőzésében is segíthet, ugyanis fellép a szabad gyökökkel szemben.
Enyhíti az allergiás tüneteket
Mivel pozitív hatással van a májra, és támogatja azt, enyhíteni tudja az allergiás tüneteket.
Segít fenntartani a hormonegyensúlyt
A máriatövis jó hatással van a májban termelődő hormonok egyensúlyára is. A szilimarin egy erős antioxidáns, aminek következtében védi a szervezetünket a szabad gyököktől, ezen felül az immunrendszert is erősíti.
Szépíti a bőrt
Mivel a szilimarin antioxidáns és gyulladáscsökkentő is egyben, a gyulladásos bőrbetegségeket és irritációkat is képes enyhíteni.
Hogyan alkalmazzuk a máriatövist?
Számos formában lehet alkalmazni, de a tabletta és a kapszula a legelterjedtebb. Ezeket a vény nélkül kapható készítményeket gyógyszertárakban és bioboltokban lehet megvásárolni. Az ilyen étrendkiegészítők meglehetősen magas, kb. 70-80 százalékos szilintartalommal rendelkeznek.
A máriatövisből készült teához az érett terméseket kell ledarálni, de természetesen számos boltban is be lehet szerezni készen ilyen teakeveréket. Előbbi esetén öt percig kell áztatni a ledarált magokat forró vízben, utána fogyasztható a tea, ami mézzel édesíthető. Fontos azonban megjegyezni, hogy tea formájában csak az emésztést segítő hatása érvényesül, mivel a máriatövisben megtalálható hatóanyagok többsége rendkívül rosszul oldódik vízben.
A magokból préselt olaj is remek választás. Ezt fogyaszthatjuk önmagában, naponta 1-2 teáskanállal, de hozzákeverhetjük smoothie-hoz vagy salátához is.
Tinktúraként is fogyasztható. Ezt mindössze vízbe kell belekeverni, majd meginni. Mivel a szervezetünk gyorsabban felszívja a folyadékokat, így jobban is tudja hasznosítani.
Ha kiválasztottuk a számunkra megfelelő máriatövis készítményt, akkor nagyon fontos, hogy annak fogyasztását illesszük be a mindennapokba, reggeli teaként, ételízesítőként vagy akár italhoz, salátához keverve.