2024. november 24. vasárnap
More

    Mitől lehet sárgás a széklet?

    A széklet színe egészséges embereknél barna (árnyalatai a világostól a közepesen sötétig terjednek), ezt főként a benne található epétől és bilirubintól kapja. A bilirubin a vörösvérsejtek hemoglobin részének, pontosabb a hemnek nevezett vérfestéknek a bomlásterméke. A széklet színét elsősorban az étrendünk befolyásolja, így az akár napról napra is változhat. Azonban a megszokottól feltűnően eltérő széklet esetén, különösen ha hosszabb időn keresztül tapasztaljuk azt, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

    Normális, ha étel „színezi meg” a székletet

    Bizonyos ételek és italok „megfesthetik” a székletet. Ezek közé tartozik például a cékla, az áfonya vagy a sötétzöld leveles zöldségek. Ilyenkor a széklet színének változása az ételekben található természetes vegyületeknek köszönhető. Szerencsére ezek miatt a színváltozások miatt nem kell aggódni, a legtöbb esetben néhány napon belül visszatér a széklet színe a megszokotthoz.

    Túl sötét széklet – gyógyszerek, daganat, aranyér is okozhatja

    A széklet sötétre színeződését figyelhetjük meg bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként. Ezek közé tartoznak például a bizmut-szubszalicilátot tartalmazó szerek, illetve a vastartalmú étrend-kiegészítők. Ha azonban annak ellenére a szokásosnál jóval sötétebb, akár fekete, esetleg vörös a székletünk, hogy az étrendünkön nem változtattunk, az mindenképpen orvosi vizsgálatot igényel. Ezeket az árnyalatokat a székletbe kerülő vörösvérsejtek okozzák (ha a vörösvérsejt lebomlik, akkor az alapvetően sárgás árnyalatú bilirubin lesz belőle, de ha a belekbe kerül, ott a különböző enzimek, baktériumok megváltoztatják a hemoglobint). A leggyakrabban vérző gyomor- vagy nyombélfekély miatt kerülhet vér a bélrendszerbe, de visszavezethető a jelenség daganatos elváltozásokravérzéses betegségekre vagy akár a nyelőcső bizonyos rendellenességeire is. Ha a széklet inkább élénkvörös, az is vérzésre utal, ám ilyenkor a vérzés a bélrendszer alsó traktusaiból ered (vagyis, a vér nem tölt annyi időt a belekben, hogy ott az enzimek és a baktériumok hatással legyenek rá). Igen jellegzetes tünete a véres, piros széklet az aranyérnek.

    Mitől lehet sárga a széklet?

    A sárga színű széklet tünete lehet felszívódási zavaroknak, a hasnyálmirigy betegségeinek vagy az epeproblémáknak. A szervezet például nem tudja megemészteni, illetve hasznosítani az elfogyasztott zsírokat, vagy a hasnyálmirigy nem képes elegendő emésztőenzimet termelni, de előfordulhat az is, hogy az epehólyag nem tud elegendő epét szállítani az emésztéshez. Ilyenkor a széklet nemcsak sárgás, de zsíros, olajos felületű és igen kellemetlen szagú.

    A krónikus betegségek közül a Gilbert-szindrómára lehet jellemző a sárga széklet, mely egy genetikai eredetű rendellenesség és az emberek akár 10 százalékát is érintheti. Ebben az esetben a sárga széklet a normálisnál jóval magasabb bilirubinszint miatt alakul ki. A giardiasis nevű fertőző betegség egyik tünete a sárga színű hasmenés.

    Széklet: így jelezheti az epebajt

    A nagyon világos, agyagszínű, szürkés, esetleg majdnem fehér széklet okozója az epe (illetve az epesók) túlságosan alacsony szintje. Ennek hátterében megtalálhatjuk az epehólyag, a máj, illetve a hasnyálmirigy betegségeit, gyulladását, az epevezető „eldugulását” is.

    A hosszabb időn keresztül fennálló megszokottól feltűnően eltérő széklet esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz.

    Ritkán egészen szokatlan színűvé is válhat a széklet: a kék vagy zöld széklet oka lehet például a nagy mennyiségű ételszínezék elfogyasztása, de néhány, súlyos betegségek kezelésére alkalmazott gyógyszert is kékre színeznek. Az ezüstös árnyalatú széklet két problématípust is jelez: egyrészt, az epe-, epehólyag betegségét és a bélrendszer vérzését, az előbbi ugyanis fehér, míg az utóbbi fekete székletet okoz. Rendkívül ritka a lila színű széklet, mely a különböző porfíratípusok esetén jelentkezhet.

    Forrás: egeszsegkalauz.hu

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!