A sarkantyú az izmok eredésénél kialakuló csontkinövés. A saroksarkantyú két helyen alakulhat ki, a lábszárizom ínjának eredésénél, és a sarok talpi részén, ahol az aponeurosis plantaris (talpi bőnye) ered.
Hogyan alakul ki a sarokcsontsarkantyú?
Csontkinövések nyomás hatására a test azon pontjain alakulnak ki, ahol a csont(ok) dörzsölik az izmo(ka)t. Emiatt a csont érintett pontja rendellenes növekedésnek indul, és ennek következtében a környező szövetek begyulladhatnak.
A sarokcsontsarkantyú kialakulásának leggyakoribb okai:
- Nem megfelelő lábbeli viselése
- Túlsúly
- Túlzott megterhelés, például állva végzett hosszan tartó vagy megerőltető tevékenységek miatt.
Milyen különböző típusai vannak a saroksarkantyúnak?
A Haglund-exostosist (Haglund-sarok, hátsósarokcsont-előemelkedés, hátsó sarkantyú) megkülönböztetjük a sarokcsontsarkantyútól (exostosis calcanei, talpi sarkantyú). A Haglund-exostosis az Achilles-ín eredésénél alakul ki. Gyakran a cipő hátuljának nyomása miatt alakul ki, ami az Achilles-ín, illetve a nyáktömlők gyulladásához vezet. A sarokcsontsarkantyú a sarok talpi részén képződhet. Az olyan, lábboltozatot érintő deformitások, mint a bokasüllyedés és a lúdtalp, a talpon átívelő inak terhelésével, húzódásával járnak, ennek következtében különféle elváltozások alakulnak ki. Ilyen elváltozás például a keményedés, összenövés, összecsontosodás.
Hirdetés
Milyen tünetekkel jár a sarkantyú?
A sarkantyúk fájdalmas elváltozások. Haglund-exostosis esetén a sarkantyú érintése nyomó jellegű fájdalommal jár. A rossz lábbeli viselése a terület kivörösödését és gyulladását okozza. Ezzel szemben a sarokcsontsarkantyúra a terhelés, megerőltetés hatására a sarok talpi részén jelentkező fájdalom utal. Az érintettek gyakran egy lépést sem tudnak megtenni fájdalom nélkül.
Ha a sarkantyú tüneteit tapasztalja, mielőbb forduljon ortopéd szakorvoshoz vagy sportorvoshoz! Egyrészt, hogy megfelelő kezeléssel a fájdalmat mielőbb megszüntethessék, másrészt azért is, mert hasonló tüneteket okozhat törés, daganat és ciszta is, amelyek szintén mielőbbi kezelést igényelnek!
Hogyan diagnosztizálható a sarkantyú?
A tünetek már a csontkinövés láthatóvá válása előtt felléphetnek. A diagnózis röntgen vizsgálattal igazolható. MRT és szonográfia nem szükséges a diagnózis felállításához, ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzése abban az esetben tanácsos, ha felmerül más betegségek gyanúja, illetve, ha a röntgenképen egyértelműen nem igazolódik a sarkantyú, mivel az még nem ért el látható méretet.
Hogyan kezelhető a sarkantyú?
Panasz esetén nagyon fontos a pihentetés, ennek időtartama a fájdalom erősségétől függ.
Mindkét sarkantyú típus esetén nagyon fontos a megfelelő, kényelmes lábbeli viselése, amibe talpi sarkantyú esetén speciális talpbetétek, lyukas sarokpárnák, sarokemelők, zselés sarokékek helyezhetők, melyek gyógyászati segédeszköz boltban megvásárolhatók.
A sarkantyú kezelésének lehetőségei:
- Ortopédiai műtét: kétféle beavatkozás jöhet szóba. Az egyik, amelynek során a sarkantyú által feszített kötőszövetes lemezen bemetszést ejtenek. A másik lehetséges beavatkozás során pedig a deformitást korrigálják. Ehhez azonban előbb tisztázni kell, hogy pontosan mi okozta a sarkantyú kialakulását.
Magának a sarkantyúnak a műtéti eltávolítása csak a Haglund-sarok esetében jöhet szóba, és akkor is csak abban az esetben, ha az túl nagyra nőtt. A műtét után legalább 2-4 nap pihenésre, majd pedig az Achilles-ín tehermentesítését szolgáló speciális cipő viselésére van szükség minimum 6 hétig.
- Fizioterápia: nyújtás, lazítás
- Hidegterápia: duzzanatlohasztó, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású. Ha az érintett területet jegeljük, a jeget ne tegyük közvetlenül a bőrfelületre!
- Gyógyszerek: gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, duzzanatot enyhítő gyógyszerek. Gyakran alkalmazzák a kortizon injekciót: a kezelés általában maximum három injekcióból áll, ami az izom eredésénél gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatást fejt ki. Azonban ezek az injekciók szöveti elváltozásokat is előidézhetnek.
- Terápiás röntgenbesugárzás
Milyenek a gyógyulás esélyei?
A gyógyulási esélyek elviekben nagyon jók. A sarkantyú problémája a népesség 10 százalékát érinti. Ezen esetek 95 %-ában konzervatív kezeléssel a tünetek megszüntethetők. Az érintettek 5 százalékánál viszont a konzervatív terápiák hatására nem mutatkozik javulás, ezért ebben az esetben műtétre van szükség. Nők körében az előfordulás jelentősen gyakoribb, mint férfiaknál. Az érintettek átlagéletkora 40 és 60 év közötti. A sarokcsontsarkantyú gyakoribb, mint a Haglund-sarok.
Mit tehet a megelőzés érdekében?
- Forrás: webbeteg.hu