A kor előrehaladtával érzékszerveink tompulnak. Látásunkkal, hallásunkkal és tapintásunkkal együtt öregkorunkra ízlelésünk és szaglásunk is megváltozhat: egyik sem lesz már olyan kifinomult, mint korábban. Ha mindez az öregedés természetes velejárója – és nem szervi baj vagy valamilyen fül-orr-gégészeti probléma, például arcüreggyulladás, allergia, esetleg fertőzés okozza – a folyamat visszafordíthatatlan. Ám ahogy azt a healthnews.com is írja, a szaglás és az ízérzékelés gyengülése nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk az ízek élvezetéről.
Az ízérzékelés az egyik leggyakoribb érzékszervi változás, amivel az életkor előrehaladtával szembesülhetünk. Hátterében az áll, hogy a születésünkkor meglévő, nagyjából 9 ezer ízlelőbimbóból a hetvenes éveinkre már csak körülbelül 5 ezer marad. Ráadásul ezek sincsnek biztonságban: sorvadásnak vagy zsugorodásnak indulnak, így romlik az ízérzékelés, ami jelentősen befolyásolja az étvágyat, ezzel együtt a bevitt táplálék mennyiségét. Érdemes tudni, hogy a szaglás és az ízérzékelés szorosan összefügg egymással, ezért amikor az egyik területen minőségi romlás áll be, az a másik érzékszervünket is negatívan érinti. Az ízérzékelés elvesztése mögött ezért sokszor a szaglás romlása áll.
Takahashi szerint jó megoldás lehet, ha élénk színű ételeket fogyasztunk (mint például az édesburgonya, a sárgarépa, az alma, az áfonya vagy az avokádó), a színek ugyanis a szem számára élvezetesek, ezért a színes ételek étvágyserkentők lehetnek.
Ne féljünk az erőteljes ízektől
A karakteres jellegű fűszerek – egyebek mellett a gyömbér, a fokhagyma, a csili, a mustár, és a fahéj – hatására javulhat az ízérzékelés. Sokan kedvelik a semleges ízű fogásokat, ám azok egy idő után, különösen ha a szaglás és az ízlelés is romlik, egyáltalán nem lesznek élvezetesek – véli Takahashi. A savanyú ételek is jó választásnak bizonyulhatnak, mert elősegítik a bőséges nyáltermelést, ami serkenti az ízlelőbimbók működését.
Játsszunk a textúrákkal és az új ízekkel
Étvágyserkentő hatású lehet az is, ha különböző textúrájú ételeket kombinálunk: például pudingot ropogós keksszel, húst lédús gyümölccsel vagy kompóttal, leveseket roppanós péksüteménnyel. Ne féljünk az új fűszerektől, fűszernövényektől – tanácsolja Takahashi, mert amit korábban nem fogyasztottunk, lehet, hogy idős korunkban igazi Jolly Joker lesz.
Az ételek hőmérséklete is meghozhatja az étvágyat
Ha hozzászoktunk, hogy ebédre meleg ételt eszünk, próbáljunk ki olykor-olykor hűtött fogásokat: salátákat, szendvicseket, hideg sülteket. A hideg reggelit és vacsorát pedig alkalomadtán melegre cserélhetjük: a zabkása, a rántotta, a palacsinta, a melegszendvics szintén jó alternatíva lehet annak, aki változatosságra vágyik.
Forrás: hazipatika.com