Vérmérgezés bármilyen banális sebből kialakulhat, akár egy rozsdás szeg okozta fertőzésből, akár orvosi, kórházi kezelés során a testbe vezetett eszközök okozta fertőzésből.
a a bőrünkön seb van, és a gyógyulás helyett piros csík indul el belőle, az sebfertőzést jelent, és haladéktalanul orvoshoz kell fordulnia vele. A nyirokerek gyulladását jelző csík a vérmérgezés előjele, ami azonnali kezelést igényel.
Előbbi esetben a szeg okozta szúrt sebbe külső szennyeződés kerül, pl. föld, benne baktériumokkal, amelyek a bőr alatti szövetekben oszlásnak indulnak és elárasztják a szervezetet. Utóbbi esetben a bőrünkön, a hajlatokban, szőrös területeken élősködő, tüneteket nem okozó baktériumok juthatnak a kórházi kezelés során a szervezetbe, és így fertőződik meg a beteg.
– ismertette dr. Juhász István a Bőrgyógyászati Klinika egyetemi tanára.
Már egy apró sérülés is végzetes következményekkel járhat, de hatványozottan veszélyeztetett ebből a szempontból a teste nagy felületén égett beteg, mert nem védi a bőrtakaró, könnyen bejuthatnak szervezetébe a kórokozók.
A vérmérgezés (szepszis) az elgennyesedett sebből alakul ki
A szétáramló kórokozók súlyos tüneteket képesek okozni, úgy mint:
- lázat, hidegrázást
- vagy éppen túl alacsony: 35 Celsius-fok alatti testhőmérsékletet,
- légzészavart,
- vérnyomáscsökkenést,
- aluszékonyságot,
- rossz közérzetet.
A vérmérgezés tünetei összességében elesettséghez vezetnek
A vérmérgezés következménye nem gyerekjáték: összeomlik a beteg keringése, zavar támad a zsigerek működésében, mint pl. a vesében, a szívben, májban és további szervekben. A bőr előbb meleg, rózsás, száraz, később hideg, sápadt, verejtékes lesz.
A vérmérgezés korai felismerése és kezelése rendkívül fontos, ellenkező esetben megállíthatatlan láncreakció indul el a szervezetben, mely halálhoz vezet.
A témát hamarosan folytatjuk.
Forrás: egeszsegkalauz.hu