Azok, akik beviszik az ajánlott napi kalcium- és D-vitaminadagot, ellensúlyozhatják a koffein lehetséges negatív hatásait.
A kalcium és a D-vitamin RDA-értéke az életkortól és a nemtől függ. Ez a kalcium RDA-értékét napi milligrammban (mg/nap), a D-vitamin RDA-értékét pedig napi nemzetközi egységben (NE/nap) tartalmazza a különböző korcsoportok számára:
- Életkor (év) és nem → Kalcium (mg/nap) → D-vitamin (NE/nap)
- 9-18 → 1,300 → 600
- 19-50 → 1,000 → 600
- 51-70 és férfi → 1,000 → 600
- 51-70 és nő → 1,200 → 600
- 70 évesnél idősebb → 1 200 → 800
- 14-18 és terhes vagy szoptató → 1,300 → 600
- 19-50 és terhes vagy szoptató → 1,000 → 600
Egyes szakértők azonban azt tanácsolják, hogy már kis mennyiségű tej is ellensúlyozhatja a koffein lehetséges kockázatait. Elég lehet 1-2 evőkanál tej hozzáadása az étrendhez.
Ajánló Az ilyen típusú kávé fogyasztása csökkenti az Alzheimer- és a Parkinson-kór kockázatát
Ki van kitéve a csontritkulás kockázatának?
Egyeseknél a koffeinfogyasztástól függetlenül megnő a csontritkulás kockázata. Ennek következtében a koffein lehetséges negatív hatásai tovább növelhetik a csontok egészségével kapcsolatos kockázatukat. Például a gyermekek és az idősebb felnőttek esetében nagyobb arányban fordulhatnak elő csontbetegségek, és előfordulhat, hogy korlátozniuk kell a koffeinbevitelüket.
A serdülőkorban a csontokban történő maximális kalciumlerakódás miatt gyors növekedés tapasztalható. Ha a koffein befolyásolja az endokondriális csontosodást és a kalcium beépülését a csontokba, az hatással lehet a gyermek növekedésére.
A kutatók azonban még mindig nem tudják, hogy a koffein befolyásolja-e a csontok növekedését és szilárdságát a gyermekek és serdülők körében. Az sem világos, hogy okoz-e csontritkulást a gyermekeknél, mivel a betegség előfordulási aránya nagyon alacsony.
Idősebb felnőtteknél a férfiak és a nők egyaránt ki vannak téve a csontritkulás kockázatának. Néhány kockázati tényező a következő:
- bizonyos gyógyszerek, például rákgyógyszerek vagy szteroidok szedése
- a családban előfordult csontritkulás
- bizonyos hormonok alacsony szintje
- alacsony kalcium- és D-vitamin-ellátottságú étrend egész életük során
- bizonyos betegségek, például ízületi gyulladás, anorexia nervosa vagy bélbetegségek esetén
Tea és a csontok egészsége
Bár számos teafajta tartalmaz koffeint, egyes kutatások szerint a tea jótékony hatással lehet a csontok egészségére.
Egy 2017-es tanulmány szerint a zöld tea polifenolok (GTP) megelőzhetik a csontritkulást. A kutatók megállapították, hogy a GTP-k javíthatják a csont ásványi sűrűségét és lassíthatják a csontvesztést.
Bizonyos korcsoportok még nagyobb előnyöket tapasztalhatnak a teából.
Ugyanez a 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a teát fogyasztó idősebb nőknél megnőtt a csontsűrűség, szemben azokkal, akik nem fogyasztottak teát. Más kutatások azonban ellentmondanak ezeknek az eredményeknek, és arról számoltak be, hogy a tea nem volt hatással a csontok egészségére.
A csontritkulás megelőzésére szolgáló teafogyasztás hatásait alátámasztó bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy megerősítsék annak előnyeit.
Ajánló A kávé megváltoztatja az agy összekapcsolhatóságát, és okosabbá tesz
Tehát…
A koffein befolyásolhatja a szervezet kalcium felszívódását, anyagcseréjét és kiürülését. A kalcium szervezetben történő megzavarása hozzájárulhat bizonyos csontbetegségekhez, például a csontritkuláshoz, de nem világos, hogy a koffein kalciumra gyakorolt hatása elég jelentős-e ahhoz, hogy csontritkulást okozzon.
A szakértők azt javasolják, hogy korlátozd a koffeint, hogy elkerüld az olyan mellékhatásokat, mint az alvászavarok, a megnövekedett vérnyomás és az érzelmi problémák. A kutatók még mindig dolgoznak azon, hogy megértsék a koffein hatását a csontritkulásra és a csontok egészségére a különböző korcsoportokban.