2024. november 21. csütörtök
More

    Mi a leggyakoribb meddőségi ok?

    A PCOS és az inzulinrezisztencia, a fiatal felnőtt nők körében egyre gyakoribb szindróma napjainkban a női meddőség egyik vezető oka. Hogyan kell kezelni? Milyen kezelési lehetőségek vannak?


    A PCOS (policisztás petefészek szindróma) elnevezése félrevezető, mert az elnevezés a betegségnek csak egy tünetére utal, és az alábbi három tünetcsoport közül bármelyik kettő megléte elegendő a diagnózis felállításához – ha más endokrin rendellenességek kizárhatók:

    • Peteérési vagy menstruációs zavarok (szabálytalan havi vérzés vagy ovuláció hiánya a ciklus során)
    • Az androgéntöbblet tünetei (pattanásos bőr, fokozott szőrnövekedés, hajhullás, hasi zsír) vagy laboratóriumi jelek (például emelkedett tesztoszteronszint)
    • A policisztás petefészkeket ultrahanggal észlelik (ebben az esetben mindkét petefészekben kisméretű, 8-10 mm-es ciszták találhatók, amelyek gyöngysorként helyezkednek el).

    Mikor lehetsz beteg?

    A rendellenesség közvetlenül serdülőkorban, a hormonrendszer aktiválódásával jelentkezhet. Ebben az esetben a fiatal lányoknak kezdettől fogva nincs rendszeres ciklusuk. De később is jelentkezhet, például elhízás miatt vagy szülés után, hiszen a terhesség megváltoztatja a petefészkek hormonérzékenységét.

    Ajánló   A PCOS tünetei és kezelési módjai

    A PCOS prevalenciája

    A nők 10%-át érinti, de egyes irodalmi adatok szerint a gyakoriság akár 26%-ot is elérhet. Sokan nem is tudják, vagy csak sejtik, hogy valami nincs rendben. Igyekeznek „elfedni” a tüneteket, és fogamzásgátlót írnak fel, ez egy sajnálatos nőgyógyászati ​​gyakorlat. Azonban amint egy nő gyermeket akar szülni, és abbahagyja a tabletta szedését, a tünetek a lehető leghamarabb visszatérnek vagy súlyosbodnak. Manapság a PCOS a meddőség vezető oka, és a legtöbb nő szembesül PCOS-szal, amikor hosszú ideig próbál teherbe esni, sikertelenül.

    Oka

    A PCOS pontos oka továbbra sem tisztázott. Az orvosi gyakorlatban azonban egyre inkább felismerik, hogy kapcsolat van a PCOS és az inzulinrezisztencia (IR) között. Néha tünetként vagy okként említik, a hangsúly az inzulinrezisztencián van a PCOS-ben szenvedő nők jelentős részében. Inzulinrezisztencia (IR) esetén nagyobb (abnormális) mennyiségű inzulinra van szükség. Fellép a hiperinzulinémiának nevezett állapot, amelyet a vérben jelentősen megemelkedett inzulinszint jellemez.

    Az életmódváltásból adódó környezeti tényezők fontos szerepet játszanak az inzulinrezisztencia kialakulásában:

    • Helytelen táplálkozás (rendszertelen, ritka étkezés, túlzott kalóriabevitel, rostszegény étrend, zsírban és telített zsírsavakban gazdag ételek előnyben részesítése)
    • A fentiekhez szorosan kapcsolódik a túlsúly, különösen a hasi elhízás
    • Mozgásszegény életmód (rendszeres testmozgás hiánya és mozgáshiány a közlekedés gépesítése miatt)
    • Fokozott nyomás.
    Ajánló   Van-e hatása a pajzsmirigy alulműködésének a terhességre?

    Hogyan kezelik a PCOS-t és az IR-t?

    A PCOS és az IR kezelése gyakorlatilag megegyezik, mert ha többé-kevésbé állandó szinten tartjuk a szervezetben az inzulin értékeket, akkor csökken a férfihormonok feleslege, és ezért ovuláció is bekövetkezik, ami befolyásolja a petefészkek működését. Ezért ma a gyakorlatban a PCOS-ben és az inzulinrezisztenciában szenvedők ugyanazt a kezelést kapják. Ez a kezelés radikális életmódváltást tartalmaz:

    • Megfelelő étrend (naponta ötször étkezz, figyeld a szénhidrát- és kalóriatartalmat, hasonlóan a diabetikus étrendhez; kerüld a cukros és fehér lisztet tartalmazó ételeket)
    • Mozogj rendszeresen – A testmozgás nagyon fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében.
    • Szükség esetén gyógyszeres kezelés is segíti az inzulinszint beállítását.
    • A diétát, a testmozgást és a gyógyszeres kezelést együttesen „hármas esszenciális terápiaként” ismerik, és a közelmúltban egy másik nagyon fontos összetevővel, a spirituális pillérrel egészültek ki.

    Miért fontos a negyedik pillér, a pszichológiai támogatás?

    A diétát, a testmozgást és a gyógyszeres kezelést együttesen „hármas esszenciális terápiaként” ismerik, és a közelmúltban egy másik nagyon fontos összetevővel, a spirituális pillérrel egészültek ki. Az életmódbeli változások teljesen megváltoztatták korábbi életeinket, és ebben az újjáépített életben új egyensúlyt kell találnunk. Az egyensúly elérése és megtartása sokkal könnyebb, ha kellően erős a pszichológiai alap.

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!