Miért érdemes vércukorvizsgálatot végezni? Mire kell figyelni a vizsga előtt? Mire számíthatsz? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az edzési vércukorszint-méréssel kapcsolatban.
Mikor van a megfelelő idő a teszt elvégzésére?
Ezt a tesztet a még panaszt nem okozó cukorbetegség, a már meglévő állapotok, az úgynevezett csökkent glükóztolerancia (IGT) és a terhességi cukorbetegség kimutatására használják. Ez utóbbi esetben a korábban egészséges anyánál és a magzatnál is cukorbetegség alakul ki terhesség alatt. Ennek kizárására mindenkinek rutinvizsgálatot kell végeznie a 28. terhességi héten. Ezt a vizsgálatot nem szabad elvégezni, ha a cukorbetegséget éhgyomri és/vagy étkezés utáni vércukorszint alapján diagnosztizálják.
Ajánló A cukorbetegség elleni gyógyszer segít a betegeknek soha nem látott mennyiségű súlyvesztésben – 1. rész
Készülj fel a tesztre!
A vizsgálatot reggel, éhgyomorra kell elvégezni (legalább 10 órás koplalás után). A vizsgálatot megelőző három napon legalább napi 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrendet kell követni átlagos fizikai aktivitás mellett. A vizsgálati eredményeket bizonyos gyógyszerek és fertőzések is befolyásolhatják, amelyek késleltetett betöltést igényelhetnek. Ne végezz tesztet a menstruáció alatt sem.
Hogyan működik a teszt?
A stressztesztet nyugodt körülmények között, laboratóriumi háttérrel rendelkező egészségügyi környezetben (háziorvosi és szakrendelők, kórházak és klinikák) kell elvégezni. Az éhgyomri vércukorszintet először phlebotomiával határozzák meg, majd 75 gramm glükózt 250-300 ml vízben oldva 5 perc alatt elfogyasztása következik. Ezt követően a vénás vérből 30, 60, 90 és 120 percnél mérik a vércukorszintet, és az éhgyomri és a 120 perces értékek alapján diagnosztizálnak.
Ajánló Cukorbetegség – A diabétesz típusai
Kutatás értékelése
Csökkent glükóztoleranciát a 120 perces 7,8 mmol/l vagy magasabb, de 11,0 mmol/l-nél kisebb értékként határoztak meg. A cukorbetegség 120 perces 11,1 mmol/l vagy magasabb értéket jelent.
Mi a teendő, ha az érték abnormális?
A kóros elváltozás súlyosságától függően rendszeres kivizsgálás vagy gondozás szükséges az esetleges szövődmények, az étrend, az életmód, és szükség esetén a gyógyszeres kezelés felmérése érdekében.