Magas vérnyomás, stressz, szívdobogás – ezeket a tüneteket mindenki tapasztalja élete során, de egy ritka endokrin daganat, a mellékvese pheochromocytoma is okozhatja.
A feokromocitóma (pheochromocytoma) egy ritka mellékvese daganat, amely az esetek 90%-ában és a rosszindulatú daganatok körülbelül 10%-ában fordul elő. Itt termelődik az adrenalin, a noradrenalin és a dopamin (katekolaminok), amelyek nélkülözhetetlenek a testi funkciókhoz. Ezek a szokatlanul magas szintek az alábbiakban részletezett tüneteket okozhatják.
A legtöbb esetben a pheochromocytoma csak egy mellékvesében fordul elő, és ritka kétoldali előfordulás gyanúja merül fel (genetikai vizsgálatot igényel). Leggyakrabban 20 és 50 év közötti embereknél fordul elő (de bármely életkorban előfordulhat).
Ezek a mellékvesék által termelt hormonok segítenek egyensúlyban tartani a pulzusszámot, a vérnyomást és a stresszre adott válaszokat (beleértve a „küzdj vagy menekülj” választ is). Ha ezeknek a hormonoknak a szintje túl magas, a szervezet nagyobb valószínűséggel társul hosszú távon magas stresszhez, mint az egészséges emberek. „
Tünetek gyakorisága
- szívverés 85%
- fejfájás 75%
- izzadás 65%
- tartós magas vérnyomás 55%
- sápadtság 40%
- emelkedett vércukorszint 40%
- fáradtság 35%
- hipertónia görcsrohamokban 30%
- hányinger 30%
- fogyás 30%
- szorongás, pánikrohamok, ingerlékenység 30%
- állás közben leesik a vérnyomás 30%
A tünetek a daganat növekedésével gyakoribbá és intenzívebbé válnak.
Ha a roham idején magas vérnyomást sápadtság és izzadás kíséri, a diagnózis szinte biztos.
Ezt a problémát nehéz időben diagnosztizálni, mivel bizonyos tünetek számos más betegségben is megjelenhetnek. Ha a tünetek alapján feokromocitóma gyanúja merül fel, a legfontosabb laboratóriumi vizsgálat a noradrenalin és a metanefrin (a katekolaminok bomlástermékei) mérése a 24 órán belül összegyűjtött vizeletben. A legfontosabb képalkotó eljárás a mellékvese CT.
Kezelés nélkül a betegség olyan szövődményeket okozhat, mint a szívroham, a stroke, a tüdőödéma és a cukorbetegség. Ha a pheochromocytoma jelenléte bebizonyosodik, sebészeti úton el kell távolítani azt a mellékvesét, ahol a daganat előfordul. A műtét előtt két héttel speciális (alfa-blokkoló) gyógyszeres kezelés szükséges, ellenkező esetben a műtét alatt és után életveszélyes állapotok léphetnek fel! Ha a daganat rosszindulatú, hosszú távú gyógyszeres kezelésre van szükség speciális izotópokkal/kemoterápiával.