A dohányzó nők nagyobb eséllyel jutnak el a változó korba 45 éves koruk előtt, ami azt is jelenti, hogy náluk nagyobb a csontritkulás és a szívproblémák kockázata – mutatták ki dán kutatók.
Az Oslói Egyetem kutatói arra az eredményre jutottak, hogy a dohányzó nőknél 59 százalékkal nagyobb az esélye a korábbi klimaxnak. A láncdohányos nőknél e kockázat megduplázódik.
Azoknál a nőknél viszont, akik a változó kor beköszönte előtt tíz évvel abbahagyták a dohányzást, jóval kisebb az esélye annak, hogy 45 éves kor előtt jelentkezik a klimax. Minél hamarabb hagy fel egy dohányzó nő káros szenvedélyével, annál kisebb a korai klimax kockázata – mutattak rá a dán tudósok.
A kutatók a passzív dohányzás és a korábbi klimax esetleges összefüggését is vizsgálták, de nem találtak kapcsolatot a kettő között. Nem találtak összefüggést a kávé- vagy alkoholfogyasztás és a korábbi klimax között sem.
Az viszont kiderült, hogy az özvegy, vagy gyenge egészségi állapotú nőknél is nagyobb a korai klimax esélye.
A kutatásról a BMC Public Health című internetes orvostudományi folyóiratban (www.biomedcentral.com) olvasható tanulmány.
Forrás: MTI