2024. november 21. csütörtök
More

    Ezek a legjobb köhögéscsillapító házi gyógymódok!

    A köhögés nagyon gyakori tünet, különösen a hidegebb hónapokban, valamint a felső légúti fertőzések esetén, az influenza és a megfázás jól ismert tünetei. A vírusos megbetegedések ellen nem tehetünk semmit, ám fontos, hogy a köhögés elleni gyógyszerek segítségével elviselhetőbbé tegyük a gyógyulási napokat és csökkentsük a tüneteket.

    Ezért lehet különösen fontos a köhögés enyhítése. Előfordulhat ugyanis, hogy olyan erősen köhögünk, hogy éjszaka nem tudunk pihenni, esetleg a köhögés miatt nem tudjuk elvégezni a napi tevékenységeinket. Egy idő után stresszes és fájdalmas lehet.

    Megkülönböztethetünk száraz és hurutos köhögést, melynek során a légutakban felhalmozódó váladékot köhöghetjük fel. Természetesen minden köhögésnél fontosak a különböző kezelések: ha váladékot köhögünk fel, nem érdemes elnyomni a köhögési ingert!

    Azt is fontos tudni, hogy a köhögés ellen házi gyógymódok csak egy ideig jelenthetnek megoldást. Egyrészt a köhögést nem csak vírusfertőzések, hanem bakteriális felülfertőzések is könnyen előidézhetik, másrészt különösen a tartós krónikus köhögést más betegségek is okozhatják, az asztmától a refluxbetegségig. Tehát ha nem használnak az otthoni szerek, pár hétig is eltart a köhögésünk, ami nem akar javulni, a köhögés mellett magas lázunk is van, a felköhögött váladék véres, esetleg légzés ill. nyelési probléma adódik, azonnal fordulj orvoshoz!

    Száraz köhögés esetén

    Nagyon fontos, hogy a nyálkahártyát kellően nedvesen tartsuk, kiszáradása csak tovább irritálja a légutakat. A gőzölés egyszerű, olcsó megoldás lehet, sőt illóolajokkal is kombinálható. Használhatod például a gőz erejét forró zuhany formájában is, de kipróbálhatod azt is, hogy megtöltesz egy tál forró vizet, és fölé hajolva letakarod a fejed egy törölközővel.

    Az egyik legjobb köhögéscsillapító a méz, amely csillapítja a torokfájást, és antibakteriális és immunrendszert serkentő hatása miatt szervezetünk gyorsabban képes legyőzni a betegségeket okozó kórokozókat. A méz akkor is jó, ha köhögéssel és torokfájással nehezen alszol! 1 éven felüli gyerekek is ehetnek mézet!

    A sóoldattal végzett öblögetés enyhíti a torokfájást és az irritációt, enyhe fertőtlenítő hatású, és segíthet az esetlegesen elakadt váladék feloldásában is. Tegyél egy teáskanál sót egy pohár meleg vízbe, keverd teljesen feloldódásig, majd öblögesd ki vele a szádat. Naponta többször is megismételheted!

    Hurutos köhögés esetén

    A gyömbér elősegíti a feloldódást, megkönnyíti a talepadt váladék felköhögését, emellett immunerősítő, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. A kutatások azt mutatják, hogy csökkentheti a köhögési rohamok intenzitását és gyakoriságát is. Pucolj meg egy darab gyömbért, vágd kockákra, és enyhén törd össze. A gyömbért 2 deci vízben felforraljuk, és 5 percig hagyjuk gyöngyözni. A kapott főzetet leszűrjük, lehűtjük, mézzel és citromlével ízesítjük, majd megisszuk.

    Az édesgyökérnek váladékoldó- és köhögéscsillapító, valamint torokfájás-ellenes tulajdonságai is vannak. 1 teáskanál édesgyökérrel és 2 deci vízzel teát főzünk, szűrjük le és édesítsük mézzel. Naponta 2-3 alkalommal fogyasztható.

    Míg a fokhagyma a vérnyomás szabályozásáról ismert, köhögéscsillapításra is használható! Természetes köptető és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, így felgyorsíthatja gyógyulásunkat és kezeli a köhögés okát. Ennek legegyszerűbb módja, ha naponta többször megrágunk egy gerezd fokhagymát nyersen, vagy összekeverjük a zúzott fokhagymát mézzel és elfogyasztjuk. A levest ízesíthetjük fokhagymával is, a meleg fűszeres leves jót tesz a testnek és a léleknek, segít pótolni az elvesztett vízmennyiséget, és megkönnyíti a légzést!

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!