A legtöbb ember tudja, hogy a vízben terjedő káros baktériumok lenyelésük esetén gyomorbetegségeket, például hányást vagy hasmenést okozhatnak. De ezek a baktériumok tüdő-, agy-, szem- vagy bőrbetegségeket is okozhatnak. Amikor kiengeded a vizet, különösen, ha a víz a szokásosnál hosszabb ideig (például egy hétig vagy tovább) stagnál az otthonod csöveiben, a biofilmből származó baktériumok kijönnek a csapból, zuhanyfejből vagy más vízelvezető berendezésből. Néhány ilyen baktérium megbetegítheti az embereket, amikor a víz:
- Páraként kerül a tüdőbe
- Nyílt sebbel érintkezik
- Felmegy az orron
- Kontaktlencsék öblítésére vagy tárolására használják, vagy kontaktlencsék viselése közben a szemébe fröccsennek
A legtöbb egészséges ember, aki ki van téve a csövekben élő baktériumoknak, nem betegszik meg. Bizonyos emberek csoportjai azonban fokozottan ki vannak téve a fertőzés kockázatának. Ezek a csoportok a következők:
- 50 éves vagy idősebb emberek
- Jelenlegi vagy volt dohányosok
- Krónikus tüdőbetegségben (például krónikus obstruktív tüdőbetegségben [COPD] vagy emfizémában) szenvedők
- Azok az emberek, akiknek egészségügyi problémái vannak, vagy olyan gyógyszereket szednek, amelyek csökkentik szervezetük képességét a baktériumok és betegségek elleni küzdelemre – például akiknek az immunrendszere rák, szervátültetés vagy HIV miatt legyengült
- Alapbetegségben szenvedők, például cukorbetegség, veseelégtelenség vagy májelégtelenség
- 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők
- Kontaktlencse viselők
A vízben terjedő baktériumok – 3. rész –>