Új sebészeti eljárás révén természetesebbé és hatékonyabbá válhat a művégtagok mozgatása.
Újabban a felső végtag protéziseit már a testmozgás által irányítják: a váll által végzett mozdulatok egy kábelen keresztül jutnak el a könyökhöz, csuklóhoz vagy kézfejhez. Ám ez a metódus egyszerre csupán egy ízület mozgatását teszi lehetővé, ráadásul nagyon sok gyakorlást igényel, hogy a beteg megtanulja kontrollálni új végtagját.
Todd Kuiken, a chicagói rehabilitációs intézet sebésze által kidolgozott műtéti eljárás során az amputált végtag idegrostjait a mellkas izomzatába ültették be, ily módon az idegi impulzusok mozgatják a speciális művégtagot. Jelenleg már 30 olyan páciens van, akik képesek végtagprotézisük ujjait külön mozgatni, megragadni a baseballütött, vagy akár belecsípni valakibe.
Az újfajta végtagprotézisnek olyan jelfogói, azaz „antennái” vannak, amelyekkel képesek „venni” az idegi impulzusokat. Ezeket a jeleket egy komputer alakítja át, majd a kívánt feladat elvégzésére utasítja a mesterséges kezet, amely komplex mozgásokra képes. Egyszerre válik lehetővé a könyök, a csukló és az ujjak mozgatása.
Todd Kuiken szerint a vizsgálat során alkalmazott művégtagok csupán prototípusok és tökéletesítésre szorulnak, mielőtt széles körben elérhetővé válnának.
Forrás: MTI