Amerikai kutatók szerint az alvási nehézségekkel küszködő idősebb nők gondjait jelentősen csökkenti egy reggeli, mintegy 45 perces, közepesen intenzív testedzés.
Seattle-ben működő Fred Hutchinson Rákkutató Központ munkatársainak megállapítása szerint az 50-75 év közötti asszonyok részvételével végzett, egy éven át tartó vizsgálat nyomán egyértelművé vált: az esti edzés kellemetlenül rontja a változás korában lévő, illetve azon túljutott nők éjszakai elalvási problémáit, a reggeli testmozgás azonban sokat segít gondjaikon.
A vizsgálat nyomán kiderült, hogy a heti öt alkalommal, 45 percet kocogó nők 70 százaléka számolt be alvási gondjainak csökkenéséről, de a másik, heti háromszor, fél órán át nyújtó-lazító gyakorlatokat végző asszonyok csoportjából is mintegy 30 százalék jelezte, hogy a reggeli edzésprogram megkezdése óta javultak elalvási nehézségei.
A kutatók véleménye szerint talán arról lehet szó – bár ezzel kapcsolatban még további kutatómunka szükséges – , hogy a reggeli edzés nappali aktivitásra és éjszakai nyugalomra állítja be a szervezet biológiai óráját, illetve segít e ritmus stabilizálásában. Az esti gimnasztika, illetőleg fokozott fizikai aktivitás viszont mintegy visszafordítja az órát és késlelteti az éjszakai nyugalmi periódus elérkezését. A fizikai tevékenység jelentősen megemeli a hormonszintet, és fokozza a tejsavtermelést. Ez izgalmi állapotot idéz elő a szervezetben, hátráltatva az elalvást. Emelkedik a test hőmérséklete is, jóllehet a nyugodalmas alvás során ennek az ellenkezőjét kívánja meg.
Forrás: MTI