2025. április 6. vasárnap
More

    A járvány enyhülésével a halálos nemi erőszak fokozódik Európában

    Ahogy az élet fokozatosan visszatér a normális kerékvágásba Európában, újra megindult a nők elleni halálos erőszak, mivel a bántalmazók „elvesztették az uralmat”, amit a koronavírus-lezárások során élveztek.

    Azokban az európai országokban, ahol hivatalos statisztikák állnak rendelkezésre 2021-re, a számok vitathatatlanok: például Spanyolországban a rendkívüli állapot májusi megszűnése óta háromnaponta egy nő meghalt. Belgiumban 13 nő halt meg erőszak miatt április vége óta, míg Franciaországban idén 56-an haltak meg.

    „A nők egyre nagyobb szabadságra tesznek szert, az agresszorok úgy érzik, mintha elveszítenék az irányítást, és szélsőségesebb erőszakkal reagálnak” – magyarázta Victoria Rosell, a spanyol kormány nemi erőszak elleni munkacsoportjának vezetője. – „Az elmúlt hónapokban tapasztalt egyre növekvő számok esetében láttuk, hogy a korlátozások enyhítése egy másik mögöttes járványt, a férfi erőszakot fedte fel.”

    2004-ben Spanyolország jóváhagyta Európa első olyan törvényét, amely kifejezetten visszaszorította a családon belüli erőszakot, így az áldozat neme súlyosbító tényező volt támadás esetén. Pedig a halálos erőszak közelmúltbeli növekedésével Pedro Sanchez miniszterelnök megismételte vágyát, hogy egyszer és mindenkorra véget vessen ennek a „nőgyűlölő csapásnak”.

    Egész Európában a lezárások megnehezítették a családon belüli erőszak eseteinek felderítését. Az áldozatok, akik kénytelenek otthon maradni bántalmazóikkal, csak rendkívül diszkréten tudtak segítséget kérni.

    Spanyolország három hónapos lezárása alatt, a járvány kezdetén, a segélykérések 58 százalékkal nőttek 2019 azonos időszakához képest, az online-vagy „csendes”-fellebbezések száma 458 százalékkal nőtt.

    „Ez azt mutatja, hogy a nők még otthonból sem tudtak telefonálni” – mondta Rosell.

    Ugyanez volt igaz Olaszországra és Németországra is, a családon belüli erőszak forródrótjaira 2020 áprilisában és májusában vettek fel hívásokat, míg az Egyesült Királyságban a Menekültügyi Szervezet szerint a hívások majdnem megkétszereződtek 2020 tavasza és 2021 februárja között. A veszélyeztetett nők mentőövének biztosítása érdekében a különböző megyék innovatív módon hívtak segítséget, például Olaszország, ahol a nők felhívhatják a rendőrség segélyhívó számát, és azt mondhatják: „Szeretnék rendelni egy margarita pizzát”, amely figyelmezteti az üzemeltetőt, hogy körözést adjon ki. Spanyolországban a nők figyelmeztethetik a hatóságokat, ha bemegyek egy vegyészhez, a zárlat idején nyitva álló kevés üzlet egyike közé, és „lila maszkot” kérnek.

    Bár a segélykérések száma emelkedett, mind a panaszok, mind a gyilkosságok száma csökkent a lezárások során – magyarázta Angeles Carmona, a spanyol családon belüli és nemi alapú erőszak megfigyelőközpontjának vezetője. Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban a párjuk vagy volt élettársuk által megölt nők száma tavaly 90, 67 és 45 főre esett vissza, míg Belgiumban nem változott, 24 maradt.

    A számok azonban nem lepik meg Angeles Jaime de Pablo-t, a Themis nevű spanyol női jogászszervezet vezetőjét, aki szerint az otthoni munkavégzés és a társas érintkezés hiánya együttesen teremtette meg az „ideális feltételeket az ellenőrzés erőszakának gyakorlásához”. És ennek fényében a halálos erőszak közelmúltbeli növekedése „előre látható volt”.

    „A vészhelyzet és a lezárások befejeztével sok áldozat a kezébe vette a dolgokat, és úgy döntött, hogy távoznak” – magyarázta Carmen Ruiz Repullo, a nemi erőszakra szakosodott szociológus.

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!