Sokat beszélünk az egészséges életmódról, de nem tudjuk igazán, hogyan lehet betartani. Drágának tartjuk, az egyre nehezedő létfenntartás érdekében vállalt túlmunkák miatt pedig időnk sincs rá.
– Hogyan lehet ilyen körülmények között megvalósítani a szükséges életmódváltást? – kérdezték dr. Tamasi Józsefet, a Természetgyógyász Szakmai Kollégium elnökét.
– Az egészséges életmód elsősorban nem pénz, hanem szemlélet kérdése. Az egyik módja az egészséges étrend kialakítása. A természetgyógyászoknak vannak módszereik, amelyekkel gazdaságosan ki lehet alakítani a családi konyha étrendjét. Például nem a primőrök fogyasztását javasoljuk, hanem az évszaknak megfelelő gyümölcsökét, zöldségekét, gabonafélékét. Ahhoz, hogy a szervezet hatékonyan feldolgozhassa őket, elengedhetetlen a túlfőzés helyett rövid ideig történő párolásuk. Kívánatos minél több nyers étel fogyasztása, mert így hasznos vitaminok és ásványi anyagok maradnak az emberi szervezet számára sértetlenül.
– Az év felében többnyire konzerv és fagyasztott zöldfélék vannak.
– Kerüljük fogyasztásukat. A csíráztatott magvak pótolják vitaminszükségletünket. Az egész kiőrlésű gabona nemcsak egészséges, hanem a malomipart is megkíméli az őrlemény szétválasztásától. A drága csokoládé, cukorka helyett rágcsáljunk a nem is olyan régen még közkedvelt sárgarépát, mazsolát, szárított gyümölcsöt. A húsénál jóval olcsóbb tej, tejtermékek gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával számos gyógyíthatatlan betegség korai kialakulását megelőzhetjük. Például tej és tejtermékekével az osteoporosist. A vitamindús étkezés gazdasági ágazati szempontból is kifizetődő, mert a növényi táplálékot nyolcad akkora területen lehet megtermelni, így a világ étkezési gondjait is csökkenteni lehetne.
– A depresszió leküzdésére milyen nem pénz- és időigényes módszert ajánl?
– A kora reggel és a késő este is elvégezhető a test ellazítását eredményező relaxációt és a meditációt otthon is gyakorolhatjuk. A meditáció elmélkedést, töprengést jelent, ami által kezdetben reggel el kell képzelni az aznapi teendőket és a megoldás módszereit. Este pedig le kell vonnunk a cselekvési stratégiánk következményeit, értékeljük érzéseinket. A meditáció a tudatalatti felszínre hozásának a módja, ami által szembesülünk mindazzal, ami számunkra vonzó illetve taszító volt.
Így nem marcangol bennünket a tudatunk alatt, hanem ismeretében képesek leszünk a cselekvésre, életünk, cselekedeteink módosítására. A relaxálás és a meditáció tehát az emberi egészség és cselekvés előfeltétele. Az egészséges emberi test és lélek másik fontos előfeltétele a szabadidőben a friss, tiszta levegőn végzett sokirányú mozgás is.
– Ön orvos és természetgyógyász. Az orvostudomány ma mit fogad
el a természetgyógyászat eszközei közül?
A természetgyógyász is segíthet
– A természetgyógyászat elvei többek között a kínai medicinán is
alapulnak. Az utóbbi az energiaáramlás eszméjére épült, ez a
szemlélet idegen a modern orvostudományban. A nyugati világban ennek
ellenére sok mindent elfogadnak a természetgyógyászat módszerei
közül és különböző mértékben alkalmaznak is. Érthető, hiszen a
modern orvoslásnak is természeti alapja van. Sok orvos használja az
akupunktúrát krónikus izületi betegségek gyógyításakor,
fájdalomcsillapításkor. Alkalmazza az életmódtanácsadást, a
hidroterápiát, a fitoterápiát, a diétás tanácsadást, a
mozgásterápiát.
Forrás: MTI