2024. április 20. szombat
More

    Stressz a mindennapokban

    A jól megélt és kezelt stressz az élet sava-borsa – hangoztatta Lukács Liza pszichológus a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által rendezett Stressz a mindennapokban: Küzdj, vagy menekülj? címmel újságíróknak tartott szakmai fórumon.

    A stressz a mindennapok része, nem lehet elkerülni, hiszen konfliktusok számos helyzetben adódnak. A stressz akkor válik kórossá, ha valaki sokszor érzi azt, hogy összecsapnak feje felett a hullámok, vagyis nem tud megküzdeni a nehézségekkel, újszerű helyzetekkel. A krónikus stressz állapot nem csak súlyos pszichológiai, hanem élettani következményekkel is jár: szorongással, depresszióval, alvászavarokkal, függőségek – evési zavarok, alkohol problémák, erős dohányzás – kialakulásával, valamint súlyosbíthatja a már meglévő betegségeket is – fogalmazott Lukács Liza.

    A szakértő tapasztalatai szerint sokan félnek az újszerű dolgoktól, nem mernek nyitottak, kíváncsiak, rugalmasak lenni, mert úgy érzik nincsenek biztonságban, olyan területre tévednek, amely ismeretlen számukra és
    bizonytalanságot kelt bennük. Manapság számos stresszhelyzet adódik, amelyre nem lehet megoldás sem az elmenekülés, sem a küzdés. Hiszen a főnöki dörgedelem után nem futhat el a munkavállaló, de nem is verekedhet, a legtöbb esetben megoldatlan marad a konfliktushelyzet, bennszorul a feszültség. Persze minden helyzet más és egyéntől függ, miként reagál a helyzetre.

    Jelentős stresszkeltők az életesemények is, kutatók összeállítottak egy listát, amelyben rangsorolták ezeket. Első helyen a házastárs halála áll, amelyet a válás, különélés és börtön, közeli családtag halála, baleset vagy betegség követ. Ezeknél valamivel kevesebb izgalommal jár, de még mindig jelentős stressz forrása a házasság is.

    Számos vizsgálatból derült ki, hogy a nőket kevésbé érinti a stressz, mint a férfiakat. Védik őket a többszörös célok és a társas kapcsolatok – hangzott el az előadáson.

    A stressz kezelhető állapot. Háromféle módon lehet szembeszállni vele. Problémamegoldással, érzelmi reakcióval, ez utóbbi lehet sport, vagy olyan tevékenység, amely jó érzetet kelt, például masszázs, vagy fürdő. A harmadik megoldás pedig a támogatás keresése, ami főként nőkre jellemző.

    Segíti továbbá a küzdelmet a pozitív gondolkodás, a feladatok szétosztása, legyen szó munkahelyi, vagy otthoni munkáról és a hatékony önszabályozás, vagyis a rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű alvás, az aktív pihenés és a hobbi. Összegezve, ha valaki nem tud megváltoztatni egy helyzetet, az változtassa meg azt, ahogy gondolkodik róla – tanácsolta Lukács Liza.

    Forrás: MTI

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!