2024. április 25. csütörtök
More

    Lehet-e mozogni, sportolni térdfájdalom esetén?

    A térdfájdalom nem csak a sportot, de a hétköznapi tevékenységeket, lépcsőzést, gyaloglást is megnehezítheti. Sokakat éppen a fájdalom tart vissza a mozgástól, úgy érzik, feltétlenül kímélni kell az ízületet. Holott dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint fontos lenne mozgatni még a fájós ízületeket is és a megfelelő módszerekkel megállítani az állapotromlást.

    Lehet mozogni fájós térddel vagy kímélni kell?
    A mozgás számos egészségvédő hatással rendelkezik, többek közt egészségesen és mobilan tartja az ízületeket. Minden szakmai ajánlás a heti legalább 150 perc, közepes intenzitású mozgást tartja elégségesnek. Ugyanakkor nem könnyű meghatározni, mi lehet a legmegfelelőbb mozgásforma – különösen ízületi fájdalmak esetén. A szakértők szerint azoknak, akik térdfájdalmakkal, csípő- vagy hátfájdalommal küzdenek, a kisebb behatással járó mozgásformák a leghasznosabbak.

    A kisebb behatás ugyanis nem azt jelenti, hogy kisebb az egészségnyereség és alacsonyabb az edzettségi szint. A kisebb behatás ugyanis annyit jelent, hogy az egyik láb mindig a földön marad, vagyis kimarad a mozgásból az ugrás és a földet érés, ami erős terhelést jelent az ízületeknek. Rengeteg ilyen alacsony behatással járó sportot lehet találni, például a jógát, a gyors gyaloglást, a vízi sportokat, az úszást, a kerékpározást, a túrázást.

    Miért fontos ez térdfájdalom esetén?
    A térdfájdalommal, ízületi gyulladással küzdők komoly eszközként vethetik be a javulásukhoz az alacsonyabb behatással járó („low impact”) mozgástípusokat. Ugyanígy ajánlhatóak ezek a sportok a csontritkulással élőknek és az idősebbeknek is, akik különösebb probléma nélkül szeretnék megőrizni ízületeik egészségét.

    – A szakmai ajánlások szerint térd- és más ízületi fájdalom esetén is ajánlatos annyira aktívnak maradni, amennyire csak lehetséges. Ha ugyanis nem mozgunk, belekerülünk egy lefelé tartó spirálba, amelyben az inaktivitás egyesül a fájdalommal és a lehető legrosszabb végkifejletet vetíti előre. A hosszútávú mozgásbeszűkülés és munkaképtelenség ugyanis még nagyobb fájdalomhoz, hangulatzavarhoz vezethet. A szabadabb mozgáshoz, és a hosszútávon nagy segítséget jelentő gyógytornához viszont meg kell szabadítani a beteget a fájdalomtól, amelyhez számos hatékony lehetőség áll rendelkezésre – ismerteti Páll doktor.

    Így segíthetnek az orvosi kezelések a szabadabb mozgásban
    – Elsősorban pontos diagnózist kell felállítani a térdfájdalom okáról, hiszen éppúgy okozhatja sérülés, mint porckopás, ízületi gyulladás, és természetesen más okok. Ennek alapján eldöntjük, mi lehet a megfelelő kezelés. Bizonyos térdfájdalmak esetén jól beválhat a lökéshullám terápia, amely beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A kezelés során egy gél felvitele után a megfelelő kezelőfejjel a kijelölt helyre juttatunk egy nagy energiájú hullámot. Már az ekkor jelentkező enyhe fájdalom is jelezheti, hogy jó helyen zajlik a kezelés, ami sokszor már az első alkalommal hatékony, de az esetek többségében kúraszerűen hoz tartós eredményt – mondja dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Szintén jó megoldás a hialuronsav tartalmú ízületi injekció. Ha ugyanis hialuronsavas gélt injektálunk az ízületi résbe, az csökkenti az ízületi folyadék belső súrlódását, tehát elősegíti a csúszást. A felhasznált anyag egy átlátszó zselé, amely nagy koncentrációban tartalmaz hialuronsavat. Nagy segítség lehet a lágylézer terápia is, amelynél alacsony energiájú infravörös lézersugárral dolgozunk, aminek számos előnyös tulajdonsága van. Többek közt csökkenti az ödémát, ezáltal a gyulladás lehetőségét, javítja a sejtszintű energiaforgalmat, elősegíti a szövetek regenerációját, segíti a sejtfunkciók visszaállítását és támogatja a sejtek oxigénellátását, az erek újraképződését.

    Forrás: Fájdalom Központ

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    NE HAGYD KI!